Rodzaje przyrządów optycznych służące do obserwacji obiektów

Rodzaje przyrządów optycznych służące do obserwacji obiektów
multitematyczny
Hobby/podróże i sport
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przyrządy optyczne to urządzenia służące do znacznego poszerzania zakresu możliwości ludzkich oczu. Zasada ich działania opiera się na modyfikacji drogi promieni światła, ewentualnie promieniowania elektromagnetycznego. Znajdują powszechne zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie zachodzi konieczność obserwowania rozmaitych obiektów z mniejszej lub większej odległości (brana myśliwska, militarna, ochroniarska itp.). Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są kluczowe rodzaje omawianych sprzętów. 

Instrumenty niezwykle przydatne w wielu dziedzinach życia

Najmniej skomplikowanym pod względem konstrukcyjnym przyrządem optycznym jest lupa, przeznaczona przede wszystkim do powiększania tekstu i drobnych przedmiotów. Składa się z oprawionej soczewki o sporych właściwościach skupiających (mała ogniskowa). Jest używana na co dzień głównie przez osoby starsze i niedowidzące. Z kolei najbardziej popularne urządzenie to lornetka, występująca w postaci dwóch sprzężonych ze sobą równolegle lunet. Pozwala ona na komfortową, obuoczną obserwację elementów znajdujących się w oddali. Wyróżniamy trzy modele – prosty, pryzmatyczny oraz peryskopowy. Na uwagę zasługują ponadto celownicze lunety taktyczne, wykorzystywane choćby przez myśliwych, służby mundurowe i strzelców sportowych. Przeważnie są przystosowane do zamocowania na broni palnej i pokryte anodyzowaną powłoką chroniącą je przed uszkodzeniami o naturze mechanicznej i korozją. Istotnym udogodnieniem jest tutaj siatka umożliwiająca szybkie obliczanie odległości czy wprowadzenie regulacji w pionie i poziomie. Pozostałe sprzęty optyczne to m.in.: teleskop astronomiczny, mikroskop laboratoryjny, diaskop, projektor, rzutnik i peryskop.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Utrata zęba – w jaki sposób odzyskać piękny uśmiech?
Utrata zęba – w jaki sposób odzyskać piękny uśmiech?
Piękny i zdrowy uśmiech to jedna z najlepszych wizytówek. Chociaż człowieka nie powinno oceniać się po wyglądzie, olśniewające zęby niewątpliwie […]
Ostatnie wpisy