Laboratoria diagnostyczne – jakiego rodzaju badania są przez nie przeprowadzane?

Laboratoria diagnostyczne – jakiego rodzaju badania są przez nie przeprowadzane?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Laboratorium diagnostyczne to placówka lub jednostka medyczna, która wykonuje badania pomagające w diagnozowaniu chorób i innych stanów. Testy te mogą być stosowane w celu stwierdzenia obecności choroby, określenia jej przyczyny i/lub monitorowania jej postępu. W niektórych przypadkach, takich jak przeszczepy organów lub badania kliniczne, niektóre z tych testów są również wykorzystywane do celów terapeutycznych (tj. leczenia).

Laboratoria diagnostyczne można znaleźć w szpitalach, gabinetach lekarskich i klinikach, lub mogą to być samodzielne placówki prowadzone przez agencje rządowe lub firmy prywatne. Mogą być również nazywane laboratoriami klinicznymi. Jednakże istnieją pewne istotne różnice pomiędzy tymi dwoma terminami:

Laboratoria kliniczne

Laboratoria kliniczne wykonują rutynowe badania diagnostyczne u pacjentów, którzy zostali skierowani przez swojego lekarza pierwszego kontaktu (PCP) lub świadczeniodawcę opieki zdrowotnej (HCP). Laboratoria te zazwyczaj oferują ponad 100 różnych rodzajów testów i usług, które obejmują analizę chemiczną krwi, hematologię, immunologię, mikrobiologię, badanie moczu i diagnostykę molekularną. W razie potrzeby zapewniają również specjalistyczne badania, takie jak badania genetyczne lub badania toksykologiczne.

W przeciwieństwie do nich, laboratoria diagnostyczne zazwyczaj nie pracują bezpośrednio z pacjentami, ale raczej dostarczają swoje wyniki lekarzom, którzy je interpretują i dokonują odpowiednią diagnozę. Laboratoria te świadczą również usługi dla przemysłu farmaceutycznego, akademickich ośrodków badawczych i agencji rządowych.

Zainteresowane osoby, które chciałyby się udać do laboratorium diagnostycznego, mogą to zrobić, idąc do placówki oferującej swoje usługi na witrynie https://ecms.com.pl/pl/usluga/diagnostyka/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Broszki – czym są i do czego służą?
Broszki – czym są i do czego służą?
Broszki są rodzajem biżuterii, które mogą być noszone na ubraniach, lub dołączone do przodu torby lub płaszcza. Broszki to świetny […]
Ostatnie wpisy