Materace przeciw odleżynom przeznaczone są dla pacjentów, którzy ze względu na przebieg swojej choroby spędzają cały czas w łóżku. Ich budowa, pomimo leżącej i nieruchomej pozycji ciała pacjenta, zapewnia mu stały ruch. Jak to możliwe? Odbywa się to dzięki technice zmiennociśnieniowej, która uciska naprzemiennie tkanki bezpośrednio przylegające w danym momencie to powłoki tego materaca.
Każdy z nich różni się głównie wielkością komór, które naprzemiennie unoszą się lub opadają w zależności od ciśnienia oraz kształtem. W ten sposób tkanki chorego cały czas pracują i mają kontakt z powietrzem. Przez to skóra nie jest nigdy uciskana cały czas w tym samym miejscu i nie powstają odleżyny. Materac przeciwodleżynowy to prawdziwy komfort dla pacjentów.
Zaletą tego rodzaju materaca jest pobudzanie krążenia krwi chorego. Działają wszystkie procesy metaboliczne komórek, a krew jest prawidłowo transportowana. W ten sposób można skutecznie uniknąć martwicy. Pozostawanie ciągle w tej samej pozycji jest źródłem bólu i dyskomfortu, korzystanie z tego urządzenia ogranicza ból oraz rozluźnia mięśnie. Nie powoduje sztywnienia kończyn ani ucisku w ciele.
Co więcej, materac powoduje utrzymanie stałej temperatury ciała pacjenta oraz zapewnia prawidłowy poziom wilgotności jego skóry. Tym samym przyczynia się do tego, by uchronić przed powstaniem odleżyn w miejscach spoconych, wilgotnych i o większej temperaturze. Jest to ważne np. podczas rehabilitacji chorego, o której możnma dowiedzieć się więcej na https://medistuff.pl/rehabilitacja/. Oprócz niepodważalnego komfortu dla osoby chorej, wynikającej z użytkowania tego produktu, to także wygoda dla osób opiekujących się chorymi.