Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Strata bliskiej osoby to sytuacja trudna, niezależnie od tego czy dotyka dziecka, czy też osobę dorosłą. Przebieg żałoby jest różny u każdego i trzeba dostosować indywidualnie sposoby radzenia sobie z tym, co dzieje się w sercu i głowie. Czasem udaje się rozwiązać trudności samodzielnie. Jednak wiele osób potrzebuje wsparcia z zewnątrz – przyjaciół, osób, które doświadczyły podobnej straty a nawet specjalistycznej porady.

Etapy żałoby i sposoby przechodzenia ich krok po kroku

Strata bliskiej osoby kojarzy nam się ze śmiercią człowieka. Jednak podobne emocje i zachowania towarzyszą także przy rozstaniu z innego powodu. Żałobę po stracie mogą przeżywać także osoby, które zmuszone są do rozłączenia się z kimś, kto wiele dla nich znaczy (np. dzieci odebrane rodzicom z powodu rozwodu małżonków, partnerzy po latach związku czy przyjaciele, gdy jedno wyjeżdża za granicę do pracy).

Są 4 etapy żałoby po stracie bliskiej osoby:

– szok, niedowierzanie;

– smutek, tęsknota, żal;

– dezorganizacja, rozpacz;

– przeorganizowanie życia do nowej sytuacji.

Każdy z nich wymaga przeżycia w indywidualnym tempie. Nie można przyspieszać przechodzenia z jednego etapu do kolejnego. Wymaga to wiele cierpliwości i troski szczególnie osób, które nie są bezpośrednio dotknięte żałobą. Towarzyszenie osobie i pomoc w ogarnięciu emocji, jakich czasem nie rozumie, jest bardzo ważne. Szeroką ofertę wsparcia dla dzieci oraz dorosłych przeżywających stratę bliskiej osoby prowadzi wielu psychologów oraz psychoterapeutów. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, np. https://www.terapeutainowroclaw.pl/. Porady i wsparcie doświadczonej osoby, która pomoże przeżyć stratę bliskiej osoby, zdecydowanie zwiększa czas powracania do normalnego funkcjonowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy warto skorzystać z usług psychologa?
Kiedy warto skorzystać z usług psychologa?
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kogo zapytasz. Niektórzy ludzie uważają, że każdy, kto szuka terapeuty jest szalony, podczas […]
Ostatnie wpisy