Jak alkohol działa na organizm? Skąd bierze się kac?

Jak alkohol działa na organizm? Skąd bierze się kac?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kac to najczęstszy objaw, który pojawia się po tym, gdy wcześniej nadużyjemy alkoholu. Wchłania się on z przewodu pokarmowego do krwioobiegu bardzo łatwo i następuje prawie bezpośrednio po spożyciu – zaczynając od jamy ustnej, dalej żołądek aż do jelita grubego. W najszybszym tempie wchłaniają się wysokoprocentowe alkohole, które są spożywane na tzw. pusty żołądek, przez co nie są rozcieńczone pożywieniem zalegającym w przewodzie pokarmowym. Etanol jest łatwo resorbowany (wchłaniany) również przez tkankę mózgową. Najbardziej wyrażone zaburzenia zachowania i zaburzenia psychiczne mają miejsce w pierwszej godzinie po spożyciu alkoholu, ponieważ występuje wtedy w ośrodkowym układzie nerwowym najwyższe stężenie etanolu. Proces wyeliminowania alkoholu etylowego dokonuje się głównie w wyniku metabolizmu dochodzącego w wątrobie. W mniejszym natomiast stopniu wydalany jest (w niezmienionej postaci) z potem, moczem, wydychanym powietrzem. Alkohol etylowy przyczynia się również do zaburzeń biochemicznych w organizmie osoby pijącej. Najczęściej występującą nieprawidłowością, która towarzyszy spożywaniu alkoholu to zmiany w stężeniach elektrolitów (zobacz: elektrolity na kaca). Pojawia się niższy poziom wapnia, fosforanów, potasu, magnezu. Spowodowane jest to niedożywieniem oraz wywoływanym przez etanol zmniejszonym wchłanianiem ich a zwiększonym usuwaniem. Często po zatruciu alkoholem etylowym pojawia się obniżenie poziomu glukozy występującej we krwi (hipoglikemia).

Dlaczego powstaje kac? Etanol w formie niezmienionej o czym było wspomniane, usuwany jest z organizmu np. poprzez drogi oddechowe, a także w następstwie procesów rozkładów. Druga z form odpowiada za więcej niż 90% i dochodzi do niej głównie przy udziale wątroby. Podstawowym z enzymów, który rozkłada alkohol etylowy jest alkoholowa dehydrogenaza. Skutek jej działania stanowi powstanie octowego aldehydu, który kolejno przekształcony zostaje przez aldehydową dehydrogenazę do kwasu octowego. W powstawaniu kaca udział ma kilka czynników. Idąc po kolei, po pierwsze wpływa na niego powstający octowy aldehyd. Po drugie – substancje chemiczne, które są zawarte w alkoholach obok etanolu potęgują go, a im więcej pojawia się tego typu związków tym intensywniejsze objawy zatrucia. Odwodnienie towarzyszące upojeniu a także zaburzenia biochemiczne wpływają także na pojawienie się objawów kaca.

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na kaca, to polecamy kroplówki. Działają prawie natychmiastowo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co to jest Digital Signage  ?
Co to jest Digital Signage ?
Digital Signage (DOOH – Digital out-of-home) jest popularnie nazywany tak zwanym „cyfrowym wyjściem z domu”. Jest to niczym innym niż […]
Ostatnie wpisy