Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna. Pojawia się na podłożu zaburzeń układu immunologicznego i alergii, a część naukowców zalicza ją nawet do chorób psychosomatycznych. Skóra osób zmagających się z tą przypadłością jest bardzo sucha i podrażniona, a chorzy na co dzień zmagają się ze świądem. Dla zminimalizowania nieprzyjemnych objawów niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka i współpraca z lekarzami. Mimo iż niemożliwe jest całkowite wyleczenie z AZS, chorobę można kontrolować, zwiększając tym samym komfort życia.

Jak rozpoznać u dziecka AZS?

Jak przeczytać można na stronie gabinetu dermatologicznego http://www.dermatoestetica.pl/oferta/dermatologia-dziecieca, wszystkie niepokojące objawy skórne u dzieci powinny jak najszybciej zostać skonsultowane. AZS pojawia się zazwyczaj między 3 a 6 miesiącem życia maluszka, jednak początkowo objawiać się może jedynie znacznym pobudzeniem psychoruchowym i drażliwością. To z powodu nieprzemijającego świądu skóry, która z czasem dopiero prezentować może typowe objawy. Skóra małego atopika reagować może nadmiernie na kontakt z dowolnym alergenem wziewnym, kontaktowym bądź pokarmowym. Staje się zaczerwieniona, podrażniona, łuszczy się i pęka. Ciągłe swędzenie prowokuje dziecko do drapania się, a to doprowadza do pojawienia się na skórze ran, strupków i nadkażeń. Warto więc jak najszybciej skonsultować się ze specjalistami z zakresu dermatologii i alergologii, zidentyfikować najgroźniejsze dla dziecka alergeny i wprowadzić zalecaną pielęgnację.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewniane meble – gdzie pasują najbardziej?
Drewniane meble – gdzie pasują najbardziej?
Drewno to obecnie najmodniejszy materiał we wnętrzach. Najczęściej wybierane są drewniane meble, które całkowicie potrafią odmienić pomieszczenie. Stanowią bowiem naturalne […]
Ostatnie wpisy