Choć wielu kierowców o tym zapomina, to w rzeczywistości uszczelki samochodowe stanowią istotny element ich pojazdy. Aby zachować jak najlepszą ich trwałość, należy regularnie je konserwować i zabezpieczać przed działaniem różnego rodzaju czynników. Tymczasem wielu kierowców przypomina sobie o nich wtedy, gdy dochodzi do ich uszkodzenia. Tak też jest w przypadku uszczelek, jakie stosuje się w samochodach ciężarowych. Jednymi z nich są profile gumowe stosowane w ramach poprawnego funkcjonowania firanki, które można nabyć np. za pośrednictwem adresu https://nadkola.pl/pol_m_Komponenty-do-zabudow-izotermicznych-i-kontenerowych_Profile-gumowe-804.html. Gdzie poza tym znajdują swoje zastosowanie tego typu akcesoria?
Każdy pojazd ciężarowy posiada oryginalne uszczelki, które mają nawet kilkanaście metrów długości. Poza tymi przeznaczonymi do firanek są też te, które odpowiadają za resztę wyposażenia w samochodzie. Do nich należą choćby rodzaje profili gumowych takich jak: gumowe zderzaki, sznury i taśmy, a takżę odboje, czy uszczelki krawędziowe oraz stosowane do drzwi okien. W zależności od ich przeznaczenia wykonywane są one z różnych materiałów jak silikon, PCV czy EPDM, z których każdy z nich charakteryzuje się odmienną trwałością i elastycznością. W jakich innych celach są umieszczane uszczelki w samochodach ciężarowych?
Przede wszystkim umieszczane są w nadwoziu. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona wnętrza pojazdu przed wilgocią, kurzem i hałasem, które dobiegają z zewnątrz. Pełnią one funkcję osłony termoizolacyjnej wnętrza kabiny. Odpowiadają także za wyciszanie hałasu podczas zamykania drzwi. Gdzie są montowane? Najczęściej w drzwiach, podszybiu, oknach, a także tylnej klapie, czy przedniej masce (rzadziej). Co więcej, zakładane są gumowe owijki przewodów, np. przeznaczone do osłony wiązek elektrycznych, które prowadzą prąd np. do czujników parkowania i lamp znajdujących się w tylnej klapie. Tak w skrócie prezentuje się zastosowanie uszczelek gumowych.