Dlaczego kolektory słoneczne są czarne?

Dlaczego kolektory słoneczne są czarne?
multitematyczny
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszystkie kolektory słonecznie występujące na naszej planecie są zbudowane bardzo dokładnie. Każdy z nim ma czarną powierzchnię i większość ludzi zastanawia się dlaczego kolektory słoneczne są czarne ? Jak wiadomo czarny kolor najbardziej przyciąga słońce a możemy to sprawdzić na własnym teście po prostu wyjść na słońce w białej koszulce a potem wrócić i wyjść w czarnej koszulce, sami zobaczycie że kolor czarny znacznie lepiej przyciąga słońce i dlatego też czarne pokrywy są stosowane w kolektorach słonecznych.

Czarna powierzchnia ma na celu „zbierać” promienie słoneczne i przekazując je do czynnika grzewczego najczęściej glikolu, który krąży w instalacji solarnej i wytwarzać ciepło.

Jak działają kolektory słoneczne ?

Zasada działania kolektora słonecznego jest bardzo prosta. Kolektor słoneczny to nic innego jak najprościej mówiąc układ cienkich rurek, które są przymocowane do metalowej pokrywy tak zwaną powłoką selektywną. Całość jest szczelnie zamknięta w obudowie, która jest bardzo szczelna i ogranicza nawet najmniejsze straty ciepła. Ciecz która płynie w cienkich rurkach ogrzewa się od ogrzanej przez promienie słoneczne czarnej płyty. Wydajność kolektora zależy od jakości urządzenia. Gorsze urządzenia są w stanie dostarczyć nam ciepłą wodę tylko w słoneczne dni oraz pod warunkiem że w ten dzień na dworze nie było zbyt zimno. Lepsze czyli nieco drożne urządzenia po pierwsze znacznie szybciej nagrzewają wodę i są w stanie nagrzać wodę nawet jeśli na niebie występuje lekkie zachmurzenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Piter 30.08.2017

    Założyłem 2 lata temu, jestem pozytywnie zaskoczony, woda ciepła, rachunki kilka razy mniejsze, polecam !

Rekomendowane
Jak dobrać rodzaj opon do swojego pojazdu?
Jak dobrać rodzaj opon do swojego pojazdu?
Na pierwszy rzut oka wszystkie opony wyglądają niemal identycznie. Każdy specjalista potwierdzi jednak, że różnią się one wieloma elementami: rodzajem […]
Ostatnie wpisy