Narzędzia dla stolarza

Narzędzia dla stolarza
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stolarze zajmują się obróbką litego drewna i konstruowaniem z tego materiału mebli oraz innych projektów. W swojej codziennej pracy wykorzystują liczne narzędzia – zarówno ręczne, jak i zasilane elektrycznie. Do tych pierwszych zaliczamy m.in. różne piły, dłuta i strugi, do drugich zaś wiertarki, wyrzynarki czy pilarki kątowe. Istotną rolę w każdym warsztacie odgrywa również stół stolarski (najczęściej drewniany lub metalowy), wyposażony w szuflady, imadło oraz zaciski. 

Różnorodność sprzętów to gwarancja komfortowej pracy 

W każdym warsztacie stolarskim powinny się znajdować przede wszystkim liczne narzędzia ręczne, w znacznym stopniu ułatwiające obróbkę drewnianych elementów. Sprzęty absolutnie podstawowe to młotek ślusarski służący do wbijania i wyciągania gwoździ (koniecznie z metalowym, dobrze wyważonym obuchem), zwijana miarka do mierzenia dłuższych powierzchni, metrówka zakończona haczykiem, kątowniki, imadło stabilizujące obrabiane elementy, a także ołówek stolarski. Oprócz tego nie obejdzie się oczywiście bez strugów i hebli, wykorzystywanych do uzyskiwania różnorodnych kształtów w drewnie. W tej kategorii wyróżniamy np. zdzieraki, równiaki oraz krzywaki, które zakupimy w tym sklepie: https://dluta.pl/strugi-i-osniki.

Inne niezbędne narzędzia to piły (ramówki, otwornice, grzbietnice, płatnice itp.), dłuta (profilowane, proste, płaskie, do wrębów), pilniki i papier ścierny. Drugą grupę stanowią sprzęty zasilane prądem, do których zaliczamy:

– wiertarki i wiertarko-wkrętarki – nieodzowne przy wszelkich pracach monterskich, służące nie tylko do wiercenia otworów, ale też wkręcania wkrętów i tworzenia frezów

frezarki

– szlifierki taśmowe i kątowe – idealne, gdy chcemy wykonać szlif na płaskiej powierzchni albo wygładzić jakiś detal

– pilarki tarczowe

– wyrzynarki – do uzyskiwania precyzyjnych kształtów

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Eleganckie i wygodne damskie buty do noszenia na co dzień
Eleganckie i wygodne damskie buty do noszenia na co dzień
Pomimo iż dzisiejsza moda jest wyjątkowo tolerancyjna, istnieją pewne kanony elegancji, których powinnyśmy przestrzegać podczas określonych sytuacji. W przypadku, gdy […]
Ostatnie wpisy