Czym zajmuje się alergolog?

Czym zajmuje się alergolog?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Alergolog to lekarz, którego specjalizacja dotyczy alergologii. Tej części medycyny poświęconej diagnozie oraz terapii chorób spowodowanych przez różnego rodzaju alergeny (np. wziewne, pokarmowe, leki). Alergeny występują naturalnie i licznie w naszym otoczeniu. Do najpopularniejszych zaliczamy: pyłki, roztocza, pleśń, metale, zwierzęca sierść. Kontakt z nimi może wywołać uczulenie. Nie pojawia się ono u wszystkich. Tylko u tych, których układ immunologiczny zareagował nieprawidłowo.

Alergolog prywatnie w Krakowie przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, by rozpoznać przyczynę reakcji uczuleniowej, a następnie wprowadzić właściwe leczenie. Choroby, z którymi można zgłosić się do lekarza tej specjalizacji:
– astma o podłożu alergicznym,
– katar sienny,
– alergiczne zapalenie zatok, spojówek oraz ucha.

Badania w gabinecie

Aby lekarz mógł dokładnie rozpoznać przyczynę widocznej alergii, wydaje skierowanie na testy alergiczne, które możemy skategoryzować na testy:
– skórne – alergen sprawdzany jest w kontakcie ze skórą, a po upływie 15 do 20 minut obserwuje się wystąpienie lub nie reakcji uczuleniowej,
– krwi – po pobraniu próbki krwi sprawdzane są przeciwciała IgE dla wyróżnionych alergenów m.in. pleśniowych i zwierzęcych,
– prowokacyjne – zgodnie z nazwą, pacjent ma bezpośredni kontakt z substancją wywołującą uczulenie na drodze wziewnej lub pokarmowej (może wdychać lub spożywać określoną substancję).

W przypadku sezonowych uczuleń, wprowadza się leki antyhistaminowe. Lekarz może też leczyć poprzez odczulanie. Różne takie testy można przeprowadzić za https://www.widokmed.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób możemy pozbyć się szerszeni z naszej posesji?
W jaki sposób możemy pozbyć się szerszeni z naszej posesji?
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się szerszeni z Twojej nieruchomości. Niektóre metody są bardziej skuteczne niż inne, ale wszystkie będą […]
Ostatnie wpisy