Czym są badania penetracyjne?

Czym są badania penetracyjne?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W przypadku konstrukcji spawanych ważna jest jakość tworzonych złączy. Wszelkie niedociągnięcia mogą mieć poważne skutki. Mogą spowodować uszkodzenie maszyny, jeżeli podczas jej pracy elementy spawane się rozpadną. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie dokładnych badań powierzchni złączy spawanych. Wśród takich badań możemy wyróżnić wizualne oraz penetracyjne.

Co należy wiedzieć o badaniu wizualnym?

Badania vt to absolutna podstawa, jeżeli chodzi o sprawdzanie trwałości spawanych złączy. Abyśmy mogli je przeprowadzić, muszą zostać spełnione trzy główne warunki. Natężenie naświetlenia powinno wynieść minimum 350 lx, chociaż dokładniejsze wyniki uzyskamy przy poziomie 500 lx. Oczy osoby badającej muszą się znajdować w odległości przynajmniej 600 mm od miejsca spawania. Z kolei kąt widzenia nie może być mniejszy niż  30o. Podczas badania użyteczne są specjalne lupy oraz spoinomierze. Warto również korzystać z endoskopów zarówno sztywnych, jak i giętkich.

Jaki jest następnym krok po wykonaniu badania wizualnego?

Kolejne badanie jest również nieniszczące, lecz dochodzi do penetracji spawanego miejsca. Najczęściej używa się go do materiałów metalowych. Podczas badań penetracyjnych spoin nakłada się specjalne penetranty, które wnikają w głąb nieciągłości powierzchniowych. Gdy upłynie wystarczająco dużo czasu, musimy usunąć nadmiar penetrantów, a następnie nanieść wywoływacz. Jego zadaniem jest wchłonięcie substancji penetrującej, która pozostała wewnątrz nieciągłości. Dzięki temu te niedoskonałości staną się łatwo widoczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
O czym pamiętać, wyjeżdżając nad jezioro
O czym pamiętać, wyjeżdżając nad jezioro
Gdy za oknem temperatura coraz bardziej daje się we znaki, spora ilość osób chce się w jakiś sposób ochłodzić. Obierają […]
Ostatnie wpisy