Czy warto używać plazmy do cięcia metalu?

Czy warto używać plazmy do cięcia metalu?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cięcie plazmowe to proces cięcia metalu, który wykorzystuje palnik plazmowy do cięcia stali, aluminium i innych materiałów. Palnik plazmowy wykorzystuje łuk elektryczny pomiędzy dwoma elektrodami do jonizacji gazu, który jest wtryskiwany do palnika. Zjonizowany gaz wytwarza strumień plazmy o dużej prędkości, który można wykorzystać do przecinania metalu.

Zalety cięcia plazmowego

Przecinarki plazmowe są zazwyczaj bardzo duże i drogie, co sprawia, że nie nadają się do większości domowych warsztatów. Dostępne są jednak mniejsze modele, które mogą być używane w małych warsztatach, a nawet garażach.

Główną zaletą cięcia plazmowego w porównaniu z innymi metodami cięcia metalu jest możliwość cięcia bardzo grubych materiałów. Przy odpowiednim wyposażeniu i konfiguracji, można użyć cięcia plazmowego do cięcia blachy stalowej o grubości do 1/4″ lub więcej. Cięcie plazmą generuje również mniej odpadów niż cięcie laserowe lub strumieniem wody, ponieważ przecina metal bezpośrednio, a nie topi go od górnej lub dolnej powierzchni, jak w przypadku innych metod.

Jak działa cięcie plazmowe?

Palniki plazmowe wytwarzają łuk elektryczny pomiędzy dwoma elektrodami w celu wytworzenia strumienia plazmy, który może przecinać metal. Łuk elektryczny powstaje w wyniku przepływu prądu przez mieszaninę gazów składającą się z tlenu, azotu i argonu (O3). Elektrody są często wykonane z wolframu, ponieważ materiał ten dobrze przewodzi prąd i nie ulega łatwo korozji w wysokich temperaturach.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Modne perfumy dla kobiet
Modne perfumy dla kobiet
Z perfumami podobnie jak z ubraniami – co jakiś czas zmieniają się mimo wszystko trendy. Na rynek wchodzą nowe nietuzinkowe […]
Ostatnie wpisy