Czym można palić w kominku?

Czym można palić w kominku?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie bardzo wiele osób posiada w swoim domowym salonie kominek, czyli nieskomplikowaną konstrukcję przeznaczoną do ogrzewania pomieszczenia w sezonie jesienno-zimowym. Stanowi ona tym samym wprost idealne uzupełnienie głównego źródła ciepła. Regularne palenie w kominku wymaga przede wszystkim wyboru odpowiedniego paliwa stałego. Musi być ono z jednej strony stosunkowo tanie (ekonomiczne w eksploatacji) oraz ekologiczne, z drugiej zaś wystarczająco kaloryczne.

Naturalne drewno to nie jedyna opcja 

Najbardziej popularnym materiałem nadającym się do spalania w kominku jest oczywiście drewno sezonowane – wysuszone do tego stopnia, że posiada wilgotność na poziomie maksymalnie 20-25%. Najlepiej sprawdza się to pochodzące z gatunków liściastych, takich jak choćby dąb, brzoza czy jesion. Wynika to z faktu, że nie zawiera zbyt dużo dymiącej się żywicy, która powoduje znaczne zabrudzenia. Alternatywą jest brykiet w postaci dokładnie sprasowanych wiórów drewnianych (sporej wielkości kawałki w kształcie prostopadłościanu). Ma on zaskakująco dobre parametry grzewcze, a na dodatek nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji i nie pozostawia po sobie zbyt wiele popiołu. Jak by tego było mało, rozpalanie nim odbywa się znacznie szybciej niż przy wykorzystaniu zwykłego drewna. Podobne zresztą właściwości wykazuje granulowany pellet. Godny polecenia materiał opałowy do kominka to również polski ekogroszek workowany, występujący w formie czystych okruchów węgla kamiennego o średnicy do 2,5 cm. Temperatura powstająca wskutek jego spalania jest bardzo wysoka, dlatego trzeba go dosypywać niewielkimi porcjami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto kupić łóżko tapicerowane?
Czy warto kupić łóżko tapicerowane?
Wybór odpowiedniego łóżka jest bardzo ważny dla komfortu snu. To element potrzebny w każdym pomieszczeniu sypialnianym, zarówno dziecięcym, jak i […]
Ostatnie wpisy