Zawroty głowy – o czym mogą świadczyć?

Zawroty głowy – o czym mogą świadczyć?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby, które doświadczyły zawrotów głowy opisują tę dolegliwość jako uczucie wirowania otoczenia, któremu często towarzyszą zaburzenia równowagi, a rzadziej nudności, wymioty i ból głowy. W przypadku tzw. fizjologicznych zawrotów głowy przyczyna może leżeć w gwałtownej zmianie pozycji ciała lub w nadmiernym wysiłku fizycznym. Ten rodzaj zawrotów nie jest groźny dla organizmu, a objawy szybko ustępują. Jednak, w sytuacji kiedy dolegliwość powraca, bądź utrzymuje się przez dłuższy czas konieczna może być wizyta u lekarza specjalisty.

Przyczyny zawrotów głowy

W zależności od pochodzenia, zawroty głowy dzielą się na obwodowe lub centralne. Przyczyną tych pierwszych są zazwyczaj zaburzenia błędnika lub urazy ucha wewnętrznego. W sytuacji jeśli zawrotom głowy towarzyszą zaburzenia świadomości, problemy z widzeniem (tzw. mroczki przed oczami), zachwiania ciała lub nawet upadki ich przyczyną mogą być choroby układu nerwowego. W takim przypadku konieczna jest wizyta u neurologa.

Zawroty głowy jako objaw chorób neurologicznych

Schorzenia neurologiczne, którym towarzyszą zawroty głowy mogą być bardzo poważne. Neurolog Lublin prywatnie pomoże zdiagnozować, czy przyczyną zaburzeń jest zwykła migrena, czy też groźne choroby takie jak guz mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo stwardnienie rozsiane. Diagnoza oparta jest na szerokim badaniu neurologicznym i wywiadzie z pacjentem, w trakcie którego lekarz ustala m.in. okoliczności w jakich powtarzają się zawroty głowy, ewentualne czynniki poprzedzające objawy (infekcja, uraz głowy, wysiłek fizyczny) oraz zaburzenia współistniejące. Wywiad lekarski zazwyczaj jest wstępem do bardziej zaawansowanej diagnostyki w postaci m.in. badania tomograficznego lub rezonansu magnetycznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ubrać się na uroczystą kolację?
Jak ubrać się na uroczystą kolację?
Każda większa okazja wymaga od kobiety odpowiedniego stroju. Choć powszechnie się mówi się, że to nie szata zdobi człowieka to […]
Ostatnie wpisy