Na czym polega dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?

Na czym polega dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mówiąc o stawach, często ma się na myśli te umiejscowione w nogach czy rękach. Ich temat porusza się zazwyczaj w kontekście przebytych chorób lub doznanych kontuzji. Nie wszyscy mają przy tym świadomość, że uszkodzeniom mogą ulec również inne stawy, znajdujące się w obrębie czaszki. Jednym z nich jest staw skroniowo-żuchwowy, będący jedynym ruchomym połączeniem w tej części ciała. Dzięki niemu możliwe jest spożywanie posiłków, mówienie, a nawet śpiewanie. Jest on więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, dlatego musi być w pełni sprawny. Niestety czasami jego używanie utrudnia tzw. dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego. Na czym ona polega?

Co należy wiedzieć o dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego?

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego oznacza po prostu nieprawidłowe działania przegubu, który łączy czaszkę dolną z górną. Przez to otwieranie i zamykanie ust jest utrudnione, a w skrajnych przypadkach niemożliwe. Wszystko dlatego, że przegub ten jest jednym z najbardziej złożonych stawów i jest niezbędny do poruszania żuchwą do przodu, do tyłu oraz na boki. Bez niego nie da się normalnie funkcjonować, dlatego w razie wystąpienia dysfunkcji konieczne jest poddanie się leczeniu. Zwykle potrzebna jest sprawdzona terapia stawów skroniowo żuchwowych, prowadzona przez doświadczonych specjalistów ortopedów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę przy wyborze męskich kosmetyków do włosów?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze męskich kosmetyków do włosów?
Włosy w wiecznym nieładzie i brak czasu na przesiadywanie przed lustrem? Wielu mężczyzn zna ten problem doskonale. Wśród dostępnych na […]
Ostatnie wpisy