Zdrowa i zbilansowana dieta, czyli jaka?

Zdrowa i zbilansowana dieta, czyli jaka?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aktywność fizyczna i właściwa dieta to klucz do zdrowej i szczupłej sylwetki. Nasz sposób odżywiania powinien dostarczać organizmowi potrzebną ilość składników odżywczych, które są niezbędne przy zaspokajaniu potrzeb żywieniowych. Podpowiadamy, na czym dokładnie polega zdrowa i zbilansowana dieta.

Zasady zdrowego odżywiania

Zbilansowana dieta to taka, w której uwzględniane są odpowiednie proporcje poszczególnych składników odżywczych: tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych. Aktualne zalecenia lekarzy mówią o tym, że ilość energii dostarczanej z węglowodanów powinna wynosić 45-65%, z tłuszczu ok. 20-35%, zaś z białek 10-20%. Te zalecenia przygotowane są z myślą o statystycznym, zdrowym człowieku, dlatego też będą odpowiednie dla większości dorosłych osób. Aby jednak dowiedzieć się, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby żywieniowe, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, którego usługi znajdziemy np. na stronie: https://flejszar-olszewska.pl/uslugi-dietetyczne/. Na podstawie różnych parametrów, jak np. wiek, masa, ciała, aktywność fizyczna, lekarz ustali indywidualne proporcje składników odżywczych.

To, co jest ważne w zdrowej i zbilansowanej diecie, to regularność w spożywaniu posiłków. Najlepiej, gdy jest ich 4-5 dziennie. Dzięki takiemu systemowi można efektywniej wykorzystać energię oraz składniki odżywcze. Kolejną zaletą regularnych posiłków jest to, że pozwalają one zapanować nad atakami głodu, zapewniają właściwy metabolizm oraz poziom glukozy i zapobiegają przejadaniu się.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Asfalt – czym jest i do czego się go wykorzystuje
Asfalt – czym jest i do czego się go wykorzystuje
Obecnie niemal każdy nasz krok w miejscu publicznym, czy to na wsi czy w mieście, stawiamy na twardych nawierzchniach, które […]
Ostatnie wpisy