Zawieszenie samochodu – co się psuje?

Zawieszenie samochodu – co się psuje?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawieszenie samochodowe ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia, a także na komfort i wygodę podróżowania. W przypadku aut sportowych, bądź zwyczajnych, ale o sportowym charakterze, zapewnia dobrą przyczepność i pewność jazdy. W zawieszeniu stosuje się pewien standardowy zbiór elementów, takich jak wahacze, sprężyny, amortyzatory. Każda z tych części może ulec zepsuciu, a wtedy pojazd znacznie trudniej się prowadzi. Nie można też liczyć na pozytywne przejście badania technicznego.

Uszkodzenie wahaczy

Zdecydowanie najczęściej psującym się elementem w zawieszeniu samochodowym są wahacze. Konkretnie dochodzi do wybicia i obluzowania się przegubu kulowego, albo też do zerwania tulei metalowo-gumowych. Jest to sytuacja niebezpieczna, która może doprowadzić nawet do całkowitej utraty panowania nad autem. Dlatego też uszkodzenia wahaczy należy koniecznie usunąć przed przeglądem technicznym, ponieważ inaczej diagnosta nie podbije nam przeglądu technicznego.

Sprężyny i amortyzatory

W przypadku pozostałych elementów, najczęściej dochodzi do tzw. wylania się amortyzatorów. Chodzi o wyciek oleju z wnętrza, z powodu uszkodzenia uszczelnień. W przypadku sprężyn może dojść do ich pęknięcia, czego efektem jest obniżenie się jednej strony auta i znaczna utrata pewności prowadzenia. Jeżeli posiadamy zawieszenie gwintowane do VW, może też dojść do zapieczenia gwintu regulacyjnego, z powodu korozji. Spowoduje to brak możliwości regulacji wysokości zawieszenia, dlatego też dobrze jest pokryć gwint specjalnym preparatem antykorozyjnym, raz na jakiś czas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co należy brać pod uwagę przy zakupie wagi przemysłowej
Co należy brać pod uwagę przy zakupie wagi przemysłowej
Najważniejsze założenia Przed dokonaniem zakupu urządzenia, należy upewnić się, że waga ma legalizację. Jest to potwierdzenie wydane przez Urząd Miar, […]
Ostatnie wpisy