W jakim celu wykorzystuje się metodę chromatografii jonowej?

W jakim celu wykorzystuje się metodę chromatografii jonowej?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chromatografia to technika fizykochemiczna, która polega na rozdzielaniu mieszaniny rozmaitych związków. Wyjątkowo popularna jest zwłaszcza jej odmiana jonowa, wykorzystywana stricte do separacji oraz oznaczania jonów. Mowa tutaj choćby o miedzi, cynku, magnezie, żelazie, kobalcie, kadmie, ołowiu, chlorkach, azotanach, bromkach czy siarczanach. Dodajmy, że omawiana metoda pozwala na przeprowadzenie badania w stosunkowo krótkim czasie i z wykorzystaniem próbki o mocno ograniczonej objętości.

Nieoceniona pomoc w analizie wód i ścieków

Chromatografia jonowa charakteryzuje się przede wszystkim wysoką selektywnością, a także znakomitą powtarzalnością rezultatów. Procedura badawcza rozpoczyna się zawsze od wtłoczenia konkretnego eluentu z kolumny ochronnej do kolumny analitycznej zawierającej tzw. wymieniacz jonowy. Następnie do strumienia eluentu z użyciem dozownika wprowadzona zostaje dana próbka. W dalszej kolejności pod wpływem reakcji chemicznych zmniejsza się wyraźnie przewodność elektryczna eluentu, co skutkuje rozdzieleniem jonów. Zwieńczeniem całej operacji jest zarejestrowanie właściwego sygnału w formie pliku chromatograficznego. Metoda jonowa znajduje szerokie zastosowanie szczególnie przy badaniu wszelkiego rodzaju wód – kranowych, opadowych, morskich, rzecznych, potokowych oraz jeziornych. Poza tym doskonale sprawdza się w procesie analizowania ścieków komunalnych i przemysłowych, materiałów o charakterze biologicznym, substancji typowo gazowych i organicznych, odczynników laboratoryjnych, płynów ustrojowych, roztworów lekowych, napojów chłodzących, alkoholi (wina, piwa) czy innych wyrobów spożywczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gromnica i jej znaczenie w kulturze chrześcijan
Gromnica i jej znaczenie w kulturze chrześcijan
Gromnica była obecna w tradycji chrześcijańskiej od setek lat. Święcenie tej dużej świecy z wosku pszczelego odbywało się w kościołach […]
Ostatnie wpisy