Służbę zdrowia powinna cechować odpowiedzialność i nade wszystko dbanie o zdrowie pacjenta. Nie bez powodu to właśnie na początku każdej przysięgi lekarskiej widnieją słowa „primum non nocere” — po pierwsze nie szkodzić. Odpowiednie środki ochrony osobistej dają gwarancję sterylności i bezpieczeństwa w kontakcie z pacjentem.
Podstawową ochronę w pierwszym kontakcie z osobą potrzebującą pomocy stanowią rękawiczki lateksowe. Nie jest możliwe udzielenie pomocy poszkodowanemu bez użycia dłoni. Rękawice używane czynności ratowniczych chronią zarówno udzielających pomocy, jak i poszkodowanych. Wyjazdy karetek odbywają się w różne miejsca, w których niekiedy spotkać się można z ekstremalnymi sytuacjami. Ochrona dłoni przed kontaktem z niepożądaną substancją, czy wirusem to gwarancja profesjonalizmu i bezpieczeństwa. Pierwszy etap pomocy musi przebiegać sprawnie, bez niepotrzebnego narażania na niebezpieczeństwo.
W trakcie tzw. ostrych dyżurów na izbach przyjęć panuje rwetes, który może okiełznać jedynie dobrze wyszkolony personel. Pacjenci potrzebują pomocy w różnym stopniu — od małych zadrapań i obtłuczeń po poważne przypadki medyczne. Rękawiczki lateksowe, dostępne w każdym miejscu placówki zapewniają ochronę pracowników. Kontakt cielesny z różnorakimi substancjami i powierzchniami rodzi niebezpieczeństwo zaszkodzenia pacjentowi. Dzięki rękawicom pomoc zostanie udzielona w sposób w pełni sterylny i bezpieczny, co ma wpływ na komfort psychiczny poszkodowanych. Inwazyjne zabiegi na salach operacyjnych nie odbędą się bez szkody dla pacjenta, jeśli lekarz nie uchroni go przed zakażeniem. To właśnie środki ochrony osobistej są podstawą udzielania pomocy medycznej.