Rodzaje i zastosowanie śrub

Rodzaje i zastosowanie śrub
multitematyczny
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

„Śruba” to określenie bardzo popularne, każdy wie czym ona jest w ogólnym pojęciu, ale w rzeczywistości jest to temat szerszy, niż mogłoby się wydawać dla przeciętnego amatora budowlanki. Dziś przyjrzymy się najpopularniejszym rozwiązaniom i ich zastosowaniu. Każdy, kto dzierżył w ręku klucz lub śrubokręt wie jak ważna jest jakość materiałów. Uznany producent śrub i nakrętek stworzy produkt, którzy nie będzie się ślizgał czy odkształcał pod kluczem, dlatego warto wybierać produkty dobrych producentów i podwyższać jakość oraz komfort pracy. Dobrej jakości materiały to jedna część układanki, drugą jest dobór odpowiednich śrub, żeby nasze mocowanie było porządnie wykonane – zatem jakie śruby mamy na rynku i do czego służą?

Rodzaje śrub i ich zastosowanie

  • Śruba calowa – mimo, że w Polsce zastosowanie ma system metryczny, to śruby calowe przyjęły się i na naszym rynku, mimo że wymiary podaje się w calach, a nie w centymetrach. Najczęstsze zastosowanie śrub calowych to hydraulika i serwis maszyn wyprodukowanych w krajach, gdzie obowiązuje system calowy (np. Stany Zjednoczone).
  • Śruby oczkowe/z uchem – jak sama nazwa wskazuje śruby te posiadają oczka/ucha, mająca za zadanie chwycić jakiś element. Dobrym przykładem są tu śruby montowane w samochodach do holowania.
  • Śruby z łbem stożkowym – stosowane wszędzie tam, gdzie śruba nie może wystawać ponad płaszczyznę mocowane materiały (np. śruby używane do składania mebli lub zawiasów).
  • Śruby z łbem sześciokątnym – ten rodzaj śruby chyba każdy kojarzy, mają szerokie zastosowanie ze względu na swoją wysoką wytrzymałość. Używa się ich w wielu rodzajach maszyn, gdzie obciążenia elementów są bardzo duże.
  • Śruby skrzydełkowe/motylkowe – używane tam, gdzie częstotliwość odkręcania/przykręcania powoduje, że użycie narzędzi jest niepraktyczne (np. teleskopy w stojakach).
  • Śruba bez łba (z gniazdem) – specyficzny rodzaj śrub, które w całości składają się z gwintu, a zamiast łba, mają gniazdo imbusowe wewnątrz gwintu.
  • Śruba z łbem grzybkowym – inaczej „śruba zamkowa” stosowana głównie przy pracy z drewnem, jej budowa powoduje, że przy dokręcaniu nakrętki śruba się nie obraca.
  • Nakrętka – łącznik w połączeniu śrubowym, musi posiada nacięcie gwintowane odpowiadające rozmiarowi i rodzajowi śruby.

Artykuł napisany dla Portalu dzięki współpracy z Kristal – producent śrub i nakrętek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zadbać o swój komfort w trakcie jazdy samochodem?
Jak zadbać o swój komfort w trakcie jazdy samochodem?
Najważniejsze jest to, aby zapewnić sobie komfort podczas jazdy. Zapewni to, że nie będziesz zmęczony i senny. Istnieje wiele rzeczy, […]
Ostatnie wpisy