Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy właściciel pojazdu najpóźniej w dniu rejestracji, musi wykupić ubezpieczenie OC. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli samochodów ciężarowych. W związku z tym, że ceny polis w poszczególnych zakładach ubezpieczeń są bardzo zróżnicowane, warto dowiedzieć się, od czego zależy ich wysokość.

Historia ubezpieczeniowa właściciela

Podczas kalkulacji składki konieczne jest podanie danych osobowych właściciela pojazdu ciężarowego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obsługuje bazę ubezpieczonych, w której gromadzone są informacje na temat zawartych polis oraz wyrządzonych szkód. Dostęp do tej bazy mają wszystkie zakłady ubezpieczeń. Podczas wyliczania składki klient jest w kilka sekund weryfikowany w systemie. Jeśli nie spowodował szkód, otrzyma zniżki za bezkolizyjną jazdę i zapłaci mniej za ubezpieczenie swojego auta.

Rodzaj pojazdu ciężarowego

Należy pamiętać, że przy kalkulacji składki firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także to, jaki pojazd ciężarowy będzie ubezpieczany. Sprawdzany jest jego rodzaj, ładowność, wiek, a także pojemność oraz moc silnika. Niekiedy brana jest pod uwagę również marka. Ze względu na dużą ilość zmiennych, ceny polis za dwa podobne pojazdy mogą być zupełnie inne w tej samej firmie ubezpieczeniowej.

W związku z tym, że różnice w kosztach potrafią często być dosyć znaczące, zaleca się przed zawarciem polisy porównać poszczególne oferty. Można to zrobić np. za pomocą wygodnego kalkulatora dostępnego na stronie https://wygodnie.pl/ubezpieczenie-oc-ciezarowe/kalkulator.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wystylizować marynarkę od garnituru?
Jak wystylizować marynarkę od garnituru?
Marynarka garniturowa jest jednym z najbardziej uniwersalnych elementów garderoby każdego mężczyzny. Można ją ubrać w górę lub w dół, i […]
Ostatnie wpisy