Administracja serwerami w firmie – na czym polega?

Administracja serwerami w firmie – na czym polega?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sprawny i bezproblemowo działający serwer jest elementem, bez którego nie może istnieć żadne biuro. W różnych przedsiębiorstwach opiekę nad nim powierza się przede wszystkim administratorowi IT, który jest zazwyczaj pracownikiem firmy zewnętrznej. Do jego zadań należy m.in. stałe monitorowanie serwera (i całej serwerowni, jeśli taka istnieje) oraz jego konfiguracja zgodnie z przeznaczeniem. Na czym jeszcze polega profesjonalna administracja serwerami?

Kompetencje to kluczowy wymóg

Z powodu stopnia skomplikowania i konieczności posiadania dużych kompetencji, większość biur i przedsiębiorstw zleca administrowanie serwerami podmiotom zewnętrznym, takim jak obsługa informatyczna IT Warszawa. Dobry administrator IT powinien posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe (techniczne albo inżynierskie) i być zaznajomiony z zasadami projektowania sieci oraz zagadnieniami dotyczącymi LAN i WAN. Musi także umieć tworzyć skrypty w Bashu, Perlu lub innym programie tego typu, a ponadto wykazywać się analitycznym podejściem do rozwiązywania skomplikowanych problemów. Nie obędzie się również bez umiejętności czytania skryptów po angielsku. Warto podkreślić, że oprócz zarządzania serwerami do obowiązków takiej osoby należy też stały kontakt z klientami, którzy zgłaszają mu wszelkie kłopoty z serwerami czy oprogramowaniem. Z tego względu taki specjalista musi posiadać przynajmniej podstawowe kompetencje komunikacyjne, aby umieć wyjaśnić nawet najbardziej zawiłe kwestie w miarę prostym językiem. Administrator często również doradza w zakresie wyboru konkretnego sprzętu, instaluje oprogramowania i wykonuje kopie bezpieczeństwa.

Tekst przygotowany we współpracy z firmą Jeton.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klimatyzacja w Warszawie
Klimatyzacja w Warszawie
Wielu mieszkańców Warszawy cierpi z powodu upałów – i to nie tylko podczas gorącego lata. Duże natężenie ludzi w stolicy […]
Ostatnie wpisy