Kotły żeliwne czy uniwersalne?

Kotły żeliwne czy uniwersalne?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiednich kotłów do instalacji c.o. to zadanie dość skomplikowane, dlatego wypada posiadać w tym zakresie szeroką wiedzę, aby podjąć właściwą decyzję. Przede wszystkim do wyboru zainteresowane osoby mają kotły żeliwne oraz uniwersalne. Kotły żeliwne cechują się tym, iż są bardzo odporne na działanie korozji. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że kocioł żeliwny nie jest tak wytrzymały na wysokie temperatury, jak kocioł uniwersalny. W przypadku awarii poszczególnego elementu trzeba będzie go w całości wymieniać, natomiast w kotłach uniwersalnych da się je naprawić. Interesujące jest jednak to, że kotły żeliwne posiadają też niewielkie wymiary, a więc nie zajmują zbyt dużo miejsca i można z nich swobodnie korzystać. W kotłach co żeliwnych spalać można np. koks, ale też gaz lub olej, lecz wtedy należy zaopatrzyć taki kocioł w niezbędne akcesoria.

Kotły co uniwersalne mają to do siebie, że spalać można w nich różnorakie paliwo, a więc są zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż kotły żeliwne. Do tego warto pamiętać o tym, że są one trwałe, ale też odporne na wysokie temperatury, więc do awarii nie będzie w nich zbyt często dochodzić. Ważne jest jednak to, aby spalać w takich kotłach produkty paliwowe, a nie jakieś inne substancje, ponieważ w przeciwnym razie kotły mogą zostać szybko zanieczyszczone, a co za tym idzie nie będą należycie sprawować swoich wszystkich funkcji. Oba rodzaje kotłów dostępne są na rynku w podobnych cenach, mają szerokie zastosowanie i bardzo dużą ilość zalet.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyszczuplające sukienki – prawda – czy mit?
Wyszczuplające sukienki – prawda – czy mit?
Sukienki z roku na rok stają się znowu coraz bardziej popularne. Mała czarna obok dżinsów z prostą nogawką to klasyk, […]
Ostatnie wpisy