Klimatyzacja – kto ją wynalazł, jak działa?

Klimatyzacja – kto ją wynalazł, jak działa?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja jest skutecznym narzędziem do walki z wysokimi temperaturami. Urządzenie to nie tylko ochładza powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu, ale również skutecznie usuwa nadmiar wilgoci. Badania wykazały, że im mniejszy stopień wilgotności znajduje się w miejscu, w którym przebywamy, tym lepsze jest nasze samopoczucie. Warto zaznaczyć, że temperaturę należy obniżać stopniowo, aby organizm przyzwyczaił się do różnicy temperatury – tej pochodzącej z klimatyzatora oraz obecnej w danym pomieszczeniu.

Trochę historii

Willis Carrier – to dzięki temu wynalazcy możemy cieszyć się dzisiejszą klimatyzacją. W 1902 roku Willis Carrier zaprojektował pierwszy i zarazem skuteczny układ klimatyzacji. Willis wpadł na pomysł zaprojektowania klimatyzacji podczas… patrzenia na mgłę. Zdał on sobie sprawę, że przepuszczając powietrze przez wodę, jest on wstanie osuszyć powietrze. Pomysł ten zrealizował w ciągu roku, projektując urządzenie odpowiedzialne za kontrolę wilgoci – to właśnie ten wynalazek był podstawą do stworzenia nowoczesnej klimatyzacji.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzator charakteryzuje się działaniem bardzo zbliżonym do zwykłej lodówki. Urządzenie to składa się z dokładnie sześciu elementów – sprężarki, zaworu, skraplacza, parownika oraz dwóch wentylatorów, które właśnie odpowiedzialne są za wymianę przepływu ciepła. Krótko mówiąc – parownik odbiera ciepło z danego pomieszczenia, natomiast skraplacz je oddaje. Wszystko to dzieje się przy użyciu wentylatorów. W ten sposób powietrze znajdujące się na przykład w mieszkaniu ulega ochłodzeniu, natomiast odebrane ciepło jest „wyrzucane” poza pomieszczenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Olaf 30.08.2017

    Niestety mnie po klimatyzacji od razu boli gardło :C ale dobrze poznać odrobinę historii.

Rekomendowane
W jakich sytuacjach stosuje się ogranicznik przepięć?
W jakich sytuacjach stosuje się ogranicznik przepięć?
Wyładowania atmosferyczne, które pojawiają się podczas burzy mogą wywołać wiele poważnych awarii. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń elektrycznych, które na […]
Ostatnie wpisy