Klasy filtracji powietrza

Klasy filtracji powietrza
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Filtry to istotne elementy układów klimatyzacji i wentylacji, których jakość ma wpływ na stan powietrza w całym budynku. Dlatego w trakcie zakupu filtra warto zwrócić uwagę na klasę interesujących Cię filtrów oraz ich przydatność do pochłaniania wybranych grup zanieczyszczeń. Poniżej przyglądamy się im z bliska oraz podpowiadamy jakiej klasy produkty znajdziesz w specjalistycznych sklepach.

Filtracja dobrej jakości – czyli jaka? 

Filtry powinny być opisane poprzez wskazanie klasy filtracji zgodnej z europejskimi normami. Najważniejsza jest pod tym względem normą EN779, określająca parametry, jakie filtr powinien spełniać. Można wyróżnić 3 główne kategorie: zgrubne, średnio-dokładne oraz dokładne, oznaczone kolejno literami: G – M – F. 

Filtry klasy G, czyli zgrubne, nadają się do wyłapywania dużych cząstek stałych i podstawowych zanieczyszczeń, jednak mają problemy z pochłanianiem pyłków roślin, grzybów i smogu. Filtry takie składają się z mineralnego pyłu, sadzy węglowej oraz włókien innych materiałów. 

Filtry klasy M, czyli średnio-dokładne, stosuje się przede wszystkim w celu pochłaniania pyłków roślin, zarodników grzybów oraz częściowo bakterii i smogu. W ich konstrukcji wykorzystano specjalne formy aerozolu o małych cząsteczkach.

Filtry klasy F, czyli dokładne, znajdziesz pod linkiem: https://www.filterpoz.pl/o-filtracji/do-klimatyzacji/. Są to filtry wysoce skuteczna w odniesieniu do wszystkich grup zanieczyszczeń. Poradzą sobie nawet z bakteriami, smogiem oraz najmniejszymi cząsteczkami stałymi. Częściowo są w stanie także wychwycić obecne w powietrzu wirusy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego ćwicząc na siłowni warto korzystać z pomocy trenera personalnego?
Dlaczego ćwicząc na siłowni warto korzystać z pomocy trenera personalnego?
Zachowanie dobrego zdrowia i kondycji to kwestia właściwego odżywiania się, ale też regularnego podejmowania się aktywności fizycznej. W tej drugiej […]
Ostatnie wpisy