Sól to wszechstronny składnik, który może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Oprócz powszechnego użytku na potrzeby kuchenne, sól cechuje się wysokimi właściwościami zdrowotnymi. Roztwory solankowe stosuje się jako jeden z modeli inhalacji – te stosowane są najczęściej w sanatoriach. Należy jednak zaznaczyć, iż solanki coraz chętniej wykorzystywane są na indywidualnej drodze.
Oferty inhalacyjne pod postacią tężni zaczynają pojawiać się również i w nowoczesnych SPA oraz ośrodkach wypoczynkowych. A czym jest sama tężnia? To prosta budowla z drewna, dzięki której efektywnie zwiększymy stężenie soli w solance. Kiedyś przestrzenie te wykorzystywane były do produkcji klasycznej soli kuchennej, współcześnie stosowane są jako inhalatory. Średniej wielkości tężnia solankowa w domu nie wygeneruje wysokich kosztów, a przyczynić się będzie mogła do wyraźnej poprawy stanu zdrowia.
Odpowiednie stężenie soli pozwala na wytworzenie w tężni małego mikroklimatu – cechami zbieżnego z tym, który występuje nad morzem. Osoba przebywająca w pomieszczeniu przyswaja duże ilości jodu (ten wpływa chociażby na prawidłowe działanie tarczycy). Domowe inhalacje solankowe to dobre rozwiązanie dla osób borykających się z chorobami nerek czy wątroby, a także tymi, którym zależy na podniesieniu odporności. Obecnie projektowanie tężni solankowej skupia się na precyzyjnym rozmieszczeniu w środku wymaganych elementów. Niezbędna jest pompa do pompowania solanki oraz drewniana konstrukcja (z drewna iglastego) – ta oczyszcza środek i wypełnia ją mikroelementami. Regularna inhalacja solankowa pozytywnie wpłynie na odnowę biologiczną organizmu osoby, która zabiegom tym się poddaje.