Jakie części służą do stabilnego montażu metalowych elementów?

Jakie części służą do stabilnego montażu metalowych elementów?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Konstrukcje wykonane z metalu są dzisiaj powszechne zarówno w branży budowlanej, jak i przemysłowej. Zaliczamy do nich m.in. magazyny i hale produkcyjne, wiaty rolnicze, obiekty sportowe, mosty, maszty telewizyjne, a także różnego rodzaju maszyny. Do ich szybkiego, a jednocześnie bardzo trwałego montażu wykorzystuje się liczne elementy złączne, takie jak nitonakrętka m6, stalowe śruby czy specjalne szpilki. Zostaną one scharakteryzowane w dalszej części artykułu. 

Połączenie musi być wytrzymałe i stabilne 

Do montażu na zimno wszelkich konstrukcji stalowych i metalowych służą przede wszystkim śruby sprężone (m.in. z łbem sześciokątnym, cylindrycznym, stożkowym, półkolistym, imbusowym), wyróżniające się doskonałą sztywnością, dobrą odpornością zmęczeniową i brakiem poślizgu. Za ich pomocą można skutecznie docisnąć do siebie powierzchnie dwóch określonych komponentów. Co istotne, ich zastosowanie pozwala na znaczne zredukowanie liczby łączników, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie czasu realizacji projektu. Ważnymi akcesoriami złącznymi są ponadto wkładki, nakrętki (np. klatkowe), łączniki wciskane, tuleje oraz podkładki (poszerzone, sprężynowe, wąskie oraz pogrubione).

Jeśli np. interesują nas ponadprzeciętnie wytrzymałe wkładki gwintujące Kerb Konus to marka, na której wyroby warto zwrócić szczególną uwagę. Osobną kategorię złączników do metalu stanowią nity i nitonakrętki, idealnie nadające się zwłaszcza do zespalania blach. Są to stalowe pręciki, które wbija się w daną powierzchnię za pomocą zwykłego młotka. Można też wykorzystać do tego celu urządzenie zwane nitownicą. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niedoczynność tarczycy, a psychika – co warto wiedzieć?
Niedoczynność tarczycy, a psychika – co warto wiedzieć?
Co to jest? Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów do utrzymania normalnego metabolizmu. Może […]
Ostatnie wpisy