Rodzaje nitonakrętek i ich zastosowania

Rodzaje nitonakrętek i ich zastosowania
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W szeroko pojętym przemyśle oraz budownictwie bardzo często wykorzystuje się nitonakrętki. Służą one przede wszystkim do wykonywania trwałych połączeń nitowych i składają się z trzech elementów – kołnierza, gwintowanego trzpienia i części cienkościennej. Ich montaż jest banalnie prosty, ponieważ wystarczy wkręcić trzpień od strony kołnierza, a następnie osadzić całość w otworze i dokładnie docisnąć do danego materiału. Wszystkie najpopularniejsze rodzaje nitonakrętek znajdziemy w ofercie tego sklepu: https://www.bhjanecki.pl/.

Liczy się materiał, rozmiar i kształt

Nitonakrętki dzielą się m.in. ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Modele ze stali nierdzewnej są najbardziej trwałe i odporne na czynniki zewnętrze (np. wilgoć), natomiast wersje aluminiowe odznaczają się ponadprzeciętną elastycznością i są wyjątkowo łatwe w montażu. Na rynku dostępne są ponadto specjalne nitonakrętki kwasoodporne. Drugim kryterium podziału omawianych elementów jest ich rozmiar, określany za pomocą skali od M3 do M12. Na przykład nitonakrętka m12 posiada płaski kołnierz i sprawdza się doskonale wszędzie tam, gdzie jest utrudniony tradycyjny sposób gwintowania otworów. Wyróżnia się głównie zwiększoną wytrzymałością.

Z kolei model M3 z mosiężnym gwintem gwarantuje optymalne warunki użytkowe i zapobiega przenoszeniu wszelkich wibracji oraz hałasów. Może być z powodzeniem stosowany w miejscach narażonych na szkodliwe działanie olejów czy gazów (np. sektor elektrotechniczny i paliwowy). Dodajmy, że nitonakrętki dzielą się też ze względu na rodzaj kołnierza – wyróżniamy m.in. wersje cylindryczne, stożkowe, wpuszczane, sześciokątne, radełkowane i gładkie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzenia poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego
Urządzenia poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego
Za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, ale odpowiednio dobrana mała infrastruktura potrafi zrobić kolosalną różnicę. Urządzenia takie […]
Ostatnie wpisy