Jaki serwisować klimatyzację samochodową?

Jaki serwisować klimatyzację samochodową?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z niezbędnych układów w każdym samochodzie osobowym jest sprawna klimatyzacja. Zwiększa ona bowiem w znacznym stopniu przyjemność z jazdy (szczególnie w upalne dni), a także ma pośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Z tego powodu wymaga regularnego serwisowania w profesjonalnym warsztacie. Jest to konieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy awarii ulegnie konkretna część systemu. Jeśli zauważymy, że nieprawidłowo funkcjonuje np. sprężarka do klimatyzacji regeneracja tego elementu z pewnością okaże się nieunikniona.

Kilka przydatnych wskazówek

Serwis klimatyzacji samochodowej powinien polegać przede wszystkim na uzupełnianiu ubytków czynnika chłodzącego, ponieważ skutkuje to nieprawidłowym działaniem całego układu (brak optymalnej wydajności), a dodatkowo obniża poziom bezpieczeństwa osób znajdujących się w aucie. Kolejna wymagana czynność to systematyczne czyszczenie systemu z bakterii i grzybów, które mogą wywoływać różnorodne alergie skórne i oddechowe, a nawet poważne choroby – np. zapalenie otrzewnej, infekcja dróg moczowych czy zapalenie wsierdzia. Główną oznaką nadmiernego nagromadzenia nieczystości w klimatyzacji jest unosząca się w kabinie specyficzna woń stęchlizny (wydobywa się z nawiewów).

Nie zapominajmy również o tym, że w razie całkowitego uszkodzenia jakiegoś elementu systemu niezbędna jest jego wymiana. Jeśli np. problem dotyczy sprzęgła kompresora, to w nowy model zaopatrzymy się m.in. na https://shop.acauto.pl/pol_m_Sprzeglo-kompletne-776.html. Pozostałe prace serwisowe to m.in. wymiana filtra kabinowego, weryfikacja stanu przewodów i panelu sterowania, kontrola wydajności (co pół roku) oraz wymiana filtra osuszacza (minimum raz na dwa lata).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Opony – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Opony – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Niezależnie od tego, czy wybieramy opony do samochodu osobowego, motocykla czy quada, dopasowanie właściwego rozmiaru jest kluczowe, by zachować odpowiednie […]
Ostatnie wpisy