Na co zwrócić uwagę przy wyborze felg?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze felg?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Felga to nic innego jak obręcz, na którą jest bezpośrednio zakładana opona samochodowa. Obecnie obręcze mają za zadanie nie tylko odpowiednio wentylować układ hamulcowy, ale również w znacznym stopniu poprawiać wygląd pojazdu. Wybieranie tych elementów z uwzględnieniem wyłącznie ich estetyki jest jednak dużym błędem, ponieważ liczy się również ich jakość wykonania oraz właściwy rozmiar. Felga musi idealnie pasować do konkretnej opony, np. marki Kleber lub innej.

Parametry o największym znaczeniu 

Decydując się na zakup felg, powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na jakość ich wykonania. Najlepiej spisują się modele z solidnego metalu, ponieważ są wytrzymałe i dobrze trzymają lakier. Do wyboru mamy tak naprawdę dwie możliwości – albo obręcze ze stali, albo z aluminium. Wersje aluminiowe doskonale odprowadzają ciepło z poszczególnych elementów układu hamulcowego i są niezwykle plastyczne, co sprawia, że w momencie uderzenia nie pękną, a jedynie się odkształcają. Dzięki temu jest ograniczone ryzyko zmiany toru jazdy. Z kolei wersje stalowe są dużo tańsze, ale jednocześnie posiadają gorsze właściwości użytkowe. O różnicach między tymi dwoma produktami przeczytamy więcej w tym miejscu: https://plusgum.pl/blog/2017/10/20/felgi-stalowe-i-aluminiowe-czym-sie-roznia/.

Kolejnym istotnym parametrem jest rozmiar felgi, ponieważ musi ona być idealnie dopasowana do opony. Liczy się zwłaszcza średnica otworu centrującego, średnica oraz szerokość obręczy, a także tzw. odsadzenie, nazywane inaczej offsetem (długość między mocowaniem felgi do piasty a płaszczyzną symetrii). Oczywiście liczba śrub mocujących też ma ogromne znaczenie. Wszystkie wymienione parametry mogą jedynie w nieznacznym stopniu odbiegać od tych zamieszczonych w instrukcji naszego auta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co to są rezystory?
Co to są rezystory?
Rezystory, zwane też opornikami, są najprostszymi elementami obwodów elektrycznych. Zaliczają się do tzw. „elementów elektronicznych biernych” ponieważ nie wytwarzają energii […]
Ostatnie wpisy