Jak wybrać opony do auta?

Jak wybrać opony do auta?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niemal każdy z nas posiada samochód, który traktuje jak swoje oczko w głowie, starając się o niego dbać jak najlepiej potrafi. Jedną z oznak owej dbałości jest regularna, okresowa wymiana opon – dla bezpieczeństwa i większego komfortu jazdy. Wszystkie produkty tego typu na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, ale w rzeczywistością różnią się rodzajem gumy, rozmiarem, przeznaczeniem czy bieżnikiem. Czym powinniśmy się zatem kierować przy zakupie opon do auta?

Letnie i zimowe to konieczność

Po pierwsze warto sobie uświadomić, że musimy zainwestować zarówno w opony letnie, jak i zimowe. Wiąże się to z większymi kosztami, ale dzięki temu znacznie wzrasta nasze bezpieczeństwo na drodze. Zimówki są wykonane zazwyczaj z miękkiej gumy, przez co charakteryzują się lepszą przyczepnością do nietypowego podłoża, np. śniegu.

Z kolei letnie są twardsze, dzięki czemu pewniej trzymają się nawierzchni z asfaltu. Warto również dodać, że opony zimowe posiadają dodatkowe rowki, które mają za zadanie poprawiać przyczepność na zamarzniętym podłożu. Dobrym miejscem na zakup jednych i drugich jest sklep motoryzacyjny Wrocław czy każde inne większe miasto ma ich kilka.

Poza tym rozróżnieniem opony dzielimy także ze względu na rozmiar, szerokość, wysokość, a także wielkość auta, w którym mają być zamontowane. Na rynku są też dostępne opony z bieżnikiem symetrycznym lub asymetrycznym oraz opony kierunkowe z bieżnikiem skierowanym w kierunku jazdy.

Aby sprawdzić, jakich konkretnie potrzebujemy, wystarcz wziąć monetę i przesunąć ją wzdłuż rowka bieżnika. Jeżeli natrafimy na niewielkie wzniesienie, będzie to świadczyło o tym, że opona jest jeszcze przydatna do użytku, jeśli zaś owego wzniesienia nie będzie – będzie to wyraźny sygnał do jej zmiany. Wtedy nie pozostanie nam nic innego, jak odwiedzić np. sklep motoryzacyjny Kraków w celu zakupu nowego kompletu opon.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda proces etykietowania produktów?
Jak wygląda proces etykietowania produktów?
Etykietowanie produktów to proces dodawania informacji do produktu, w tym do jego opakowania i reklamy, które dostarczają konsumentom informacji potrzebnych […]
Ostatnie wpisy