Jak ważne jest oświetlenie w hodowli drobiu?

Jak ważne jest oświetlenie w hodowli drobiu?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w hodowli drobiu – nie mniejszą niż choćby karmienie, pojenie czy wentylowanie. Przede wszystkim skutecznie pobudza aktywność gruczołów dokrewnych, co skutkuje szybszym wzrostem ptaków oraz zwiększoną produkcją jaj. A to z kolei przekłada się bezpośrednio na opłacalność całego biznesu. Sztuczne światło należy zapewnić kurom przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wówczas dostęp naturalnego światła słonecznego jest mocno ograniczony.

Pamiętajmy o właściwej barwie

Sztuczne oświetlenie w kurniku musi być włączone przez co najmniej 10 godzin każdego dnia (a w zimie 14-15 godzin). Dzięki niemu ptaki po zmierzchu bez problemu orientują się w terenie oraz mogą łatwo spożywać pokarm i wodę, a także obcować z innymi osobnikami. Poza tym bodźce świetlne efektywnie stymulują ich gospodarkę hormonalną, co wpływa na znaczne przyspieszenie wszelkich procesów rozwojowych i minimalizuje ryzyko zaistnienia groźnych dla zdrowia chorób.

Jeszcze innym celem wykorzystania światła jest ścisłe regulowanie dojrzałości płciowej kur niosek. W ten sposób właściciel jest w stanie w zależności od potrzeb przyspieszyć bądź opóźnić pozyskiwanie pierwszych jajek. Warto przy okazji podkreślić, że bardzo duże znaczenie ma barwa emitowana przez zamontowany system. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się światło białe stosowane wymiennie z niebieskim albo fioletowym, gdyż wyraźnie ograniczy agresywne zachowanie ptaków. Wysokiej jakości oprawy oświetleniowe przeznaczone stricte do kurników znajdziemy w sklepie internetowym: https://sklep.farmazuromin.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Turystyka i rekreacja w Łodzi – co ciekawego można zobaczyć w tym mieście?
Turystyka i rekreacja w Łodzi – co ciekawego można zobaczyć w tym mieście?
Łódź jeszcze do niedawna kojarzyła się z mało atrakcyjnym dla turystów miejscem pełnym fabryk. Na przestrzeni ostatnich kilku lat sytuacja […]
Ostatnie wpisy