Jak izoluje się budynki przed wilgocią?

Jak izoluje się budynki przed wilgocią?
multitematyczny
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wilgoć stanowi realne zagrożenie dla konstrukcji budynku i jego mieszkańców. Nie należy jej bagatelizować jako że stanowi idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Jak prawidłowo wykonać izolację budynku?

Pionowa i pozioma hydroizolacja

Powszechnie występująca wilgoć dotyczy zwłaszcza starych budynków, choć zdarza się także w relatywnie nowym budownictwie. Jednym z najtrudniejszych problemów jest zawilgocenie fundamentów. Wynika ono najczęściej z wysokiego poziomu wód gruntowych, nieszczelności instalacji wodno – kanalizacyjnej lub nieprawidłowego odprowadzania wód opadowych z dachu.

Zanim jednak przystąpimy do procesu izolowania budynku należy zlokalizować źródło problemu i niezwłocznie je zlikwidować. Następnie można przejść do procesu izolowania i osuszania zawilgoconej przestrzeni.O osuszaniu można przeczytać na http://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-malopolska/.

Izolacja powinna zostać wykonana na dwóch poziomach: pionowym i poziomym. Do tego pierwszego wykorzystuje się najczęściej papy termozgrzewalne, izolacje natryskowe lub bitumiczne (w składzie których znajduje się asfalt). Taka izolacja wymaga dodatkowego uszczelnienia termicznego np. przy pomocy styropianu. Niemniej, zdarza się że dostęp do zawilgoconej powierzchni jest trudno dostępny.

Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych. Jest nią iniekcja ciśnieniowa betonu – polega na wywierceniu niewielkich otworów w murze i wtłoczenie w nie specjalnej substancji (jak np. żywica epoksydowa) stanowiącej doskonały sposób hydroizolacji. Co więcej, sprawdza się ona również w przypadku poziomego uszczelniania i jest zdecydowanie najszybszym i tańszym rozwiązaniem aniżeli przykładowe podcinanie muru i wypełnianie go płytami z włókna szklanego.

Zdecydowanie łatwiej wykonać hydroizolację na etapie budowania. Jest ona tym elementem, na którym nie powinno się oszczędzać ponieważ niewłaściwa izolacja prędzej czy później doprowadzi do zawilgocenia, którego usunięcie będzie czasochłonne i kosztowne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Parametry, na które należy zwrócić uwagę, kupując samochód z drugiej ręki
Parametry, na które należy zwrócić uwagę, kupując samochód z drugiej ręki
Przy zakupie używanego samochodu musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Najlepiej przygotuj się jeszcze przed spotkaniem ze sprzedającym. Sprawdzając poniższe […]
Ostatnie wpisy