Gromnica i jej znaczenie w kulturze chrześcijan

Gromnica i jej znaczenie w kulturze chrześcijan
multitematyczny
Bez kategorii
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gromnica była obecna w tradycji chrześcijańskiej od setek lat. Święcenie tej dużej świecy z wosku pszczelego odbywało się w kościołach już w IX wieku przy okazji święta Ofiarowania Pańskiego, w Polsce znanego jako święto Matki Bożej Gromnicznej. W tradycji ludowej zapalenie płomienia w trakcie burzy, gradobicia, powodzi czy pożarów miało chronić domostwo przed skutkami klęski żywiołowej. Świecę umieszczano niegdyś w dłoni odchodzącej osoby. Obecnie gromnicę zapala się podczas chrztu dziecka, a następnie przechowuje się ją do komunii, bierzmowania lub nawet przez całe życie.

Gdzie kupić gromnicę?

Nową świecę można nabyć w sklepach z dewocjonaliami, np. na https://quovadis.sklep.pl/dewocjonalia/gromnice. Musi ona jednak zostać poświęcona w kościele podczas święta Ofiarowania Pańskiego, obchodzonego 2 lutego. Ma ona symbolizować obecność Chrystusa w życiu każdej wierzącej osoby. Świecę zapala się podczas wielu uroczystości, np. w Wielką Sobotę. Zgodnie z tradycją katolicką powinna ona być podarowana ochrzczonemu dziecku. Może ona towarzyszyć przez całe życie i być użyta nawet na ślubie.

Gromnicę można zapalać nie tylko od święta. Jej światło może posłużyć w trakcie domowej modlitwy, w trudnych chwilach życia, w chorobie bliskiej osoby. Dla umierającej osoby gromnica ma wskazać drogę do Jezusa. Tradycja zapalania świecy ma kilkaset lat. Mimo że obecnie jest ona zapomniana, warto odświeżyć i pielęgnować ten stary zwyczaj. Dla osób wierzących zapalenie gromnicy to ważny rytuał i symbol bliskości Boga.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skup aut – jakie rodzaje samochodów są tam przyjmowane?
Skup aut – jakie rodzaje samochodów są tam przyjmowane?
Gdy szybko chcemy sprzedać samochód, musimy zapoznać się z wszystkimi dostępnymi opcjami. Może być też tak, że już wystawiliśmy atrakcyjne […]
Ostatnie wpisy