Felgi stalowe, a aluminiowe – jakie są podstawowe różnice?

Felgi stalowe, a aluminiowe – jakie są podstawowe różnice?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym samochodzie osobowym istotną rolę odgrywają felgi, czyli elementy nośne podwozia, na które zakładane są bezpośrednio opony. Ich głównym zadaniem jest bowiem skuteczne przenoszenie sił z piast kół na opony, co znacząco przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Poza tym odpowiadają za efektywne wentylowanie układu hamulcowego. Na rynku są dostępne zarówno klasyczne felgi stalowe, jak i nowoczesne aluminiowe – każdy z tych rodzajów posiada konkretne właściwości użytkowe, które zostaną pokrótce omówione w dalszej części artykułu.

Wybór nie jest łatwy 

Podstawowa różnica między felgami stalowymi a aluminiowymi jest widoczna w ich cenie. Te pierwsze są zazwyczaj dużo tańsze (nawet kilkakrotnie), co wynika przede wszystkim z nieco gorszych parametrów eksploatacyjnych (niższa elastyczność, podatność na korozję) oraz słabszej estetyki (nie prezentują się tak efektownie). Jednocześnie są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich naprawa w serwisie nie przysparza żadnych trudności. Z kolei wersje aluminiowe są powszechnie uznawane za wyjątkowo atrakcyjne wizualnie. Większość sprzedawanych w sklepach modeli dodaje samochodom osobowym sportowej elegancji, tak bardzo pożądanej przez licznych kierowców. Warto podkreślić, że tego rodzaju elementy w razie kolizji drogowej nie pękają gwałtownie, lecz ulegają odkształceniu. Przekłada się to na wyraźny wzrost bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe. Z drugiej jednak strony cechuje je niska wytrzymałość na uszkodzenia – zwłaszcza w okresie zimowym. Dodajmy, że właściciele samochodów francuskich marek bez problemu kupią felgi aluminiowe i stalowe w sklepie France Auto.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wykończenie wnętrz – dlaczego nie warto robić tego samemu?
Wykończenie wnętrz – dlaczego nie warto robić tego samemu?
Długotrwałe prace wykończeniowe niejednemu amatorowi projektowania wnętrz dały w kość. Niestety pozornie łatwa sztuka aranżacji może przysporzyć nam wielu kłopotów […]
Ostatnie wpisy