Drukarki 3D – profesjonalny sprzęt

Drukarki 3D – profesjonalny sprzęt
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Druk przestrzenny może być świetną, kreatywną rozrywką. Jednak stanowi również nieocenioną pomoc i środek do realizacji projektów w wielu dziedzinach, między innymi elektronice, protetyce, architekturze czy sztuce. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze profesjonalnej drukarki 3D i jakie marki są godne polecenia dla wymagających użytkowników.

Czy potrzebujesz profesjonalnej drukarki 3D?

Tworzenie zaawansowanych technicznie, precyzyjnych projektów lub elementów użytkowych (na przykład części do protez dentystycznych) w technologii druku 3D wymaga zastosowania sprzętu najwyższej klasy, dlatego w takim przypadku powinieneś wybrać drukarkę profesjonalną. Natomiast jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z drukiem przestrzennym lub traktujesz go bardziej jako rozrywkę, bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być solidnie wykonana drukarka hobbystyczna sprawdzonej firmy.

Cechy profesjonalnej drukarki 3D

Drukarka 3D do użytku profesjonalnego powinna być przede wszystkim wykonana starannie i przy użyciu wysokiej klasy materiałów – tylko wówczas będzie wystarczająco trwała i precyzyjna, by sprostać wymaganiom użytkownika oraz wytrzymać intensywną eksploatację. Równie istotna jest dostępność dobrej jakości materiału roboczego (żywic, filamentu), z czym jednak zazwyczaj nie ma problemu, jeżeli wybierasz drukarkę sprawdzonej firmy. Warto też pamiętać, że profesjonalne drukarki 3D nie należą niestety do najtańszych – nawet w przypadku niewielkiego pola roboczego cena wynosi zazwyczaj co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Przy wybieraniu profesjonalnej drukarki 3D warto szczególnie starannie przyjrzeć się dostępnym opcjom i możliwościom, jakie daje takie urządzenie, pozwala to zdecydować się na model, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Technologia druku

Drukarki 3D mogą wykorzystywać różne technologie tworzenia modeli i pracować przy użyciu różnych materiałów. Do najpopularniejszych rodzajów drukarek 3D należą między innymi:

  • drukarki FDM, które nakładają tworzywo warstwowo. Drukują one przy pomocy specjalnej głowicy, która umieszcza w obszarze roboczym kolejne warstwy rozgrzanego materiału. Stosuje się w nich filament w nitkach, wykonany z PLA lub ABS. Ten rodzaj drukarek jest często wykorzystywany do tworzenia modeli architektonicznych, prototypów czy obudów do elektroniki.
  • Drukarki wykorzystujące żywicę światłoutwardzalną (przede wszystkim technologie SLA i LCD), gdzie materiał roboczy jest utwardzany za pomocą światła lasera lub specjalnego ekranu. To bardzo precyzyjna metoda, która pozwala na tworzenie tak dokładnych elementów, jak części protez dentystycznych.
  • Drukarki SLS, gdzie proszek jest warstwowo spiekany za pomocą lasera.

Szybkość, jakość i inne parametry druku

Drukarki 3D różnią się między sobą precyzją i szybkością drukowania, a także możliwą grubością warstw. Warto zwrócić na to uwagę, dobierając urządzenie do konkretnych zastosowań (na przykład drukarka przeznaczona do tworzenia modeli w firmie zajmującej się designem powinna być przede wszystkim wydajna, natomiast w przypadku tworzenia bardzo skomplikowanych i precyzyjnych elementów ważniejsza będzie dokładność sprzętu).

Rozmiar obszaru roboczego

Rozmiar obszaru roboczego warunkuje maksymalną wielkość modeli, jakie będzie można drukować przy pomocy danego urządzenia. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór drukarki o obszarze nieco większym, niż maksymalne planowane wymiary tworzonych elementów; zbyt duże pole robocze będzie zbędne i może utrudniać pracę, natomiast zbyt małe – uniemożliwić wydrukowanie niektórych modeli.

Dodatkowe funkcje

Przydatnymi opcjami są między innymi podgrzewany obszar roboczy (komora i/lub stół), obecność ekranu, współpraca z programami do projektowania modeli 3D czy możliwość drukowania z dwóch materiałów jednocześnie (na przykład w celu stworzenia rozpuszczalnych w wodzie podpór przy druku w technologii FDM).

Marki godne polecenia

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zakupowej wpadki jest wybieranie produktów uznanych, sprawdzonych marek. Dodatkową zaletą takiej strategii jest zapewnienie sobie łatwego dostępu do akcesoriów i wsparcia technicznego, co bywa problematyczne w przypadku mniej popularnych producentów. 

Drukarki 3D Creality

Marka Creality oferuje szeroki wybór wysokiej klasy drukarek 3D, od modeli hobbystycznych po profesjonalne. Dostępne są urządzenia drukujące w technologii FDM oraz drukarki wykorzystujące jako surowiec żywicę światłoutwardzalną. Drukarki 3D Creality to znakomity wybór zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z drukiem przestrzennym, jak i dla użytkowników, którzy potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Drukarki 3D Zortrax

Zortrax to polska firma specjalizująca się w produkcji profesjonalnych urządzeń i akcesoriów związanych z drukiem przestrzennym. Drukarki 3D Zortrax zostały zaprojektowane do tworzenia precyzyjnych i wytrzymałych elementów, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się w wymagających zastosowaniach, takich jak protetyka czy robotyka.

Drukarki 3D to nie tylko interesujące hobby, ale również sprzęt przydatny w wielu dziedzinach pracy zawodowej. Sprawdź, jak wybrać profesjonalną drukarkę 3D.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakimi sposobami nasz pies może schudnąć?
Jakimi sposobami nasz pies może schudnąć?
Wielu z nas zmaga się z psią otyłością, cierpi na tym zdrowie, jak i stawy naszego czworonoga, przez co staje […]
Ostatnie wpisy