Dlaczego warto zostać tłumaczem języka rosyjskiego?

Dlaczego warto zostać tłumaczem języka rosyjskiego?
multitematyczny
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca tłumacza jest bardzo odpowiedzialną i dość trudną pracą. Wymaga odpowiednich kompetencji i to nie tylko językowych. Tłumacz musi być skrupulatny, odpowiedzialny, pracowity, a jeśli pracuje jako tłumacz ustny, to musi mieć również dużą odporność na stres i ponadprzeciętną umiejętność koncentracji. W pracy tłumacza często pojawiają się tłumaczenia specjalistyczne, więc tłumacz powinien mieć rozległą wiedzę w różnych dziedzinach, albo wyspecjalizować się konkretnej wąskiej specjalizacji, na przykład tłumaczeniem tekstów technicznych. Poznając specyfikę branży można zauważyć, że często najlepszymi tłumaczami nie są wcale absolwenci filologii czy lingwistyki, ale inżynierowie, prawnicy, lekarze, którzy po mistrzowsku tłumaczą teksty ze swojej branży.

Przygotowanie się do pracy tłumacza wymaga wielu lat nauki, a jeśli chcemy zostać tłumaczami przysięgłymi, to również konieczne jest zdanie trudnego egzaminu. Jeśli jednak masz zdolności językowe, a systematyczna praca nie jest Ci straszna to warto pójść tą drogą. Być może zastanawiasz się jaki język wybrać aby w przyszłości być dobrze zarabiającym tłumaczem? Okazuje się, że popularne języki jak angielski czy niemiecki wcale nie muszą być najlepszym wyborem. Owszem, ilość zleceń jest duża, ale konkurencja wśród tłumaczy jest jeszcze większa. Nie warto też iść w stronę całkowitych nisz, bo znając rzadko spotykany język też kariery w Polsce nie zrobimy. Dobrym wyborem jest na przykład język rosyjski. Duża część kontaktów biznesowych opiera się o współpracę ze Wschodem, przybywa też do Polski coraz więcej obywateli z Europy Wschodniej. Stąd też zapotrzebowanie na usługi tłumaczeniowe w tym właśnie języku. Jest to pewna szansa ponieważ tłumacze języka rosyjskiego ze starszego pokolenia powoli przechodzą na emeryturę, a wśród młodych ludzi niewielu uczy się tego języka. A nawet jeśli nie zostaniesz tłumaczem języka rosyjskiego, to język ten przyda ci się z pewnością w codziennym życiu. Język rosyjski jest językiem ojczystym dla ponad 250 mln ludzi i posługują się nim obywatele aż 16 państw. Już samo to sprawia, że jest to język godny uwagi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 powodów, dla których warto trzymać smartfona w etui
5 powodów, dla których warto trzymać smartfona w etui
Współczesne smartfony są bardzo funkcjonalne, ale również ich ceny bynajmniej nie są małe. Dlatego też jeśli wydamy na telefon kilka […]
Ostatnie wpisy