Czym się kierować przy wyborze opału potrzebnego do ogrzania domu?

Czym się kierować przy wyborze opału potrzebnego do ogrzania domu?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzanie domu zgodnie z zapotrzebowaniem jest jednym z najistotniejszych zagadnień związanym z nadchodzącą zimą. Nikt przecież nie chce przebywać w zimnie, ale w jak najbardziej komfortowych warunkach, które zależą głównie od odpowiedniej temperatury. Aby jej poziom był wystarczająco wysoki, potrzebny jest efektywny opał. Na rynku można wybierać spośród różnych rodzajów materiału opałowego, ale czym się kierować, aby wybrać ten najlepszy dla siebie?

Wybór opału na sezon grzewczy – na co zwrócić uwagę?

Przymierzając się do wyboru opału trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego parametry, spośród których zdecydowanie najważniejszym jest kaloryczność. To ona ukazuje bowiem rzeczywistą ilość energii, jaką można pozyskać poprzez spalenie danej jednostki jednostki konkretnego paliwa. W przypadku pelletu, ekogroszku oraz zwykłego węgla kamiennego stosuje się z reguły przelicznik na kilogram masy opału. Co ważne, im większa jest ta wartość, tym mniejsze zużycie, a co za tym idzie dłuższy czas przez jaki można ogrzać mieszkanie z pomocą posiadanej ilości materiału. Oprócz tego przy wyborze dobrze jest kierować się zawartością popiołu oraz siarki, a także poziomem wilgotności i granulacją. W przypadku pierwszych trzech wartości powinny być jak najniższe, co pozytywnie wpłynie na wydajność opału, a jednocześnie przyczyni się do zdecydowanego ograniczenia negatywnego działania na środowisko. Granulacja natomiast będzie zależała przede wszystkim od posiadanego kotła i instalacji grzewczej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Styl skandynawski – jakie wybrać meble?
Styl skandynawski – jakie wybrać meble?
Styl skandynawski od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w zakresie aranżacji wnętrz  i nic nie wskazuje na to, aby […]
Ostatnie wpisy