Jak przerobić biomasę na jakościowy pellet?

Jak przerobić biomasę na jakościowy pellet?
multitematyczny
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pellet pozyskiwany jest z odpadów produkcyjnych po procesie obróbki drewna. Stanowi opał o bardzo dużej wartości. Cechuje go wysoka wydajność spalania, przy niewielkiej emisji pyłów i gazów. Surowiec wykorzystywany do wytwarzania pelletu jest ogólnodostępny, wymaga jednak właściwego przetworzenia. Polega ono na sprasowaniu trocin do postaci drobnych, twardych granulek gotowych do użycia w piecu.

Jaki surowiec jest odpowiedni?

Biomasa w postaci trocin ma różne parametry. Jednym z najważniejszych jest obecność ligniny, która jest spoiwem granulatu. Im jej więcej, tym łatwiej wyprodukować pellet. Kolejnym istotnym czynnikiem jest gatunek drzewa. Drewno sosny i świerku jest mniej twarde od buczyny czy dębiny. Stanowi więc łatwiejszy materiał do obróbki. Z drugiej strony pellet z roślin liściastych, choć bardziej oporny w produkcji, posiada większą kaloryczność i dłużej się pali.

Od trocin do opału

Proces produkcyjny nie jest zbyt skomplikowany. Potrzebna jest w tym przypadku specjalistyczna prasa. Na jej matrycę sypane są trociny, które następnie przechodzą przez mechanizm i ulegają przetworzeniu na granulat.

Aby uniknąć zacięcia się prasy na samym początku kładzie się na matrycę trociny z olejem. Dopiero po takim rozruchu można rozpocząć produkcję właściwego pelletu z suchego materiału. Na stronie https://peletto.pl można zapoznać się z ofertą maszyn do produkcji tego opału. Warto rozważyć inwestycję w takie urządzenie, zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą ilością surowca, który pozostając nieprzetworzony, marnuje się.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką broń wybrać na polowanie?
Jaką broń wybrać na polowanie?
Każdy szanujący się myśliwy przed udaniem się na polowanie przygotowuje cały niezbędny sprzęt. Oczywiście najważniejszym elementem zestawu jest broń, z […]
Ostatnie wpisy