Czym byłoby modelarstwo bez właściwych klejów? Jednak właściwe, więc jakie?

Czym byłoby modelarstwo bez właściwych klejów? Jednak właściwe, więc jakie?
multitematyczny
Hobby/podróże i sport
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Papier modelarski jest zwykle wykonany z włókien bawełnianych, które mają stosunkowo niską temperaturę topnienia. Dlatego nie zaleca się stosowania klejów rozpuszczalnikowych na modelach papierowych, ponieważ mogą one stopić lub przepalić niektóre części modelu. Co więc stosować?

Kleje dyspersyjne – z czego się składają i dlaczego dobre dla miłośników modelarstwa?

Co do klejów dyspersyjnych – to płynne substancje, które nakłada się na papier lub inne materiały i tworzy z nimi wiązania. Sprawdzają się jako alternatywa dla klejów rozpuszczalnikowych, takich jak biały klej czy PVA.

Przewaga klejów dyspersyjnych polega na tym, że zasadniczo są mniej toksyczne niż kleje na bazie rozpuszczalnika, jednak nie wnikają w porowate materiały tak dobrze, jak ich odpowiedniki na bazie rozpuszczalnika. Nie zmienia to jednak faktu, że w użytku komercyjnym jest to jeden z najsilniejszych dostępnych klejów.

Kleje dyspersyjne są zazwyczaj używane do klejenia modeli papierowych lub do mocowania małych dekoracji na powierzchniach takich jak tkaniny, lub drewno.

Gdzie znajduje on swoje zastosowanie poza modelami?

Kleje dyspersyjne działają najlepiej w sytuacjach, gdy trzeba szybko i łatwo połączyć dwa obiekty razem, spoiwem, które nie pozostawi śladów. Są niesamowicie skuteczne na małych powierzchniach, o których mówimy np. w przypadku modeli rzemieślniczych. Dzięki swojemu działaniu, atrakcyjnej cenie, nienegatywnemu wpływowi na środowisko, wysokiej skuteczności oraz, w końcu niepozostawianiu śladów użytkowania kleje dyspersyjne są uwielbiane przez złote rączki i modelarzy.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o naturalne peruki?
Jak dbać o naturalne peruki?
Peruki z naturalnych włosów charakteryzują się większą wytrzymałością niż te wykonane z materiałów syntetycznych. Jednak aby peruka taka wyglądała pięknie […]
Ostatnie wpisy