Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzacja?

Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzacja?
multitematyczny
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy cieplne są coraz częściej wykorzystywane we wszelkiego rodzaju budynkach. Służą przede wszystkim do ogrzewania budynków, wykorzystując klasyczną zasadę termodynamiki, pozwalającą na przepływ energii cieplnej z dolnego źródła (w tym wypadku gruntu, wody lub powietrza) do górnego źródła (ogrzewania).

Mało kto wie, że pompy cieplne mogą być również wykorzystywane do ochładzania pomieszczeń. Może to być realizowane na dwa sposoby: pasywnie i aktywnie.

Chłodzenie pasywne

W systemie tym, sprężarka pompy ciepła (sprawdź: pompy ciepła w Krakowie) jest wyłączona i pracują tylko pompy obiegowe. Chłodzenie pasywne wykorzystuje naturalną różnicę temperatur w okresie letnim czyli wyższą w budynku i niższą w gruncie. Efektywność jest zależna od trzech czynników: rozmiaru dolnego źródła, jego temperatury i czasu eksploatacji.
Po pewnym czasie temperatura gruntu podniesie się o kilka stopni co przełoży się na obniżenie mocy chłodzenia. Dużo bardziej efektywna jest woda gruntowa, której temperatura jest dużo bardziej stabilna.

Chłodzenie aktywne

Chłodzenie aktywne jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do chłodzenia pasywnego potrzebne jest włączenie sprężarki pompy. Dzięki temu wysoka temperatura jest skuteczniej odprowadzana do dolnego źródła.
Pompy cieplne wyposażone w system chłodzenia aktywnego są w stanie zapewnić pełny komfort cieplny nawet w najgorętszych miesiącach roku i to niezależnie od zastosowanych w budynku instalacji. Dodatkowo dzięki osuszaniu powietrza w pomieszczeniu, zapobiega powstawaniu wilgoci.

Artykuł napisany we współpracy z Waso Klim – firma zajmująca się pompami ciepła i klimatyzacja Częstochowa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poradzić sobie z rozwodem – dlaczego warto zasięgnąć pomocy prawnika?
Jak poradzić sobie z rozwodem – dlaczego warto zasięgnąć pomocy prawnika?
Rozwód uznawany jest za jedną z najbardziej stresujących sytuacji życiowych. Co więcej, często pojawiają się dodatkowe komplikacje, które utrudniają cały […]
Ostatnie wpisy