Alternatywne opały zamiast węgla

Alternatywne opały zamiast węgla
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ze względu na wzrastającą świadomość ekologiczną, wiele osób poszukuje alternatywnych sposobów ogrzewania niż węgiel. Chociaż przez lata to właśnie on stanowił najpopularniejszy opał, teraz wiadomo, że można węgiel zastąpić materiałami, które nie tylko są bardziej ekologiczne, ale również ekonomiczne. Wynika to z faktu, że węgiel często jest sprzedawany zanieczyszczony, w zbyt dużych bryłach, a to przekłada się na niską wydajność spalania i powstawanie wielu odpadów. Czym można zastąpić węgiel?

„Czysty” węgiel

Ekogroszek jest produkowany z węgla, jednak śmiało można nazwać go lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Do produkcji ekogroszku używa się wyselekcjonowanego węgla kamiennego lub brunatnego, który zawiera małe ilości siarki i substancji niepalnych. Grudki ekogroszku są określonych wymiarów, więc mogą być używane w kotłach z automatycznym podajnikiem, co nie tylko zapewnia nam wygodę, ale pozwala też na ekonomiczne zarządzanie ciepłem. Ze względu na wysoką jakość tego opału można uzyskać z niego dużo ciepła przy niewielkich szkodach dla środowiska i małej ilości odpadów.

Pellet alternatywą dla węgla

Innym ekologicznym opałem jest pellet. Jest on produkowany ze sprasowanej biomasy na którą mogą składać się odpady z rolnictwa i tartaków. Skład pelletu zazwyczaj uzależniony jest od miejsca produkcji, w związku z tym polski producent pelletu będzie korzystał z biomasy pozyskanej z polskich pól i lasów. Pellet ma niższą wydajność cieplną niż ekogroszek, dlatego należy spalić większą jego ilość dla uzyskania takiej samej temperatury. Jednak jego opłacalność jest podobna ze względu na niższą cenę. Pellet może być również używany w piecach z automatycznym podajnikiem, więc jest wygodnym rozwiązaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?
Na czym polega dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?
Mówiąc o stawach, często ma się na myśli te umiejscowione w nogach czy rękach. Ich temat porusza się zazwyczaj w […]
Ostatnie wpisy