Agregaty bębnowe wykorzystywane są w procesach elektrochemicznych. Na powierzchni obracającego się bębna zachodzą reakcje chemiczne między roztworem a powierzchnią jego ścianki. Bęben obrotowy wykonany jest ze stali nierdzewnej lub tytanu, które są odporne na korozję.
Głównym zadaniem, jakie wykonują agregaty bębnowe jest przyspieszenie procesu elektrolizy. Agregaty bębnowe pomagają przyspieszyć reakcje chemiczne, zwiększając ich wydajność i zmniejszając koszty ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej.
Agregat bębnowy stosowany jest do oczyszczania ścieków z zakładów przemysłowych, stacji uzdatniania wody oraz gospodarstw domowych. Jego głównym zadaniem jest usunięcie z wody nadmiaru jonów.
Agregaty bębnowe to specjalny rodzaj zbiorników, które wypełnione są dwiema elektrodami i elektrolitem. Zbiornik działa na zasadzie galwanicznej reakcji utleniania-redukcji. Kiedy przez zbiornik przepływa prąd elektryczny, generuje on produkty korozji i jony w roztworze wodnym. Elektrody wykonane są ze stali nierdzewnej, która ma niską odporność korozyjną na jony tlenu i wodoru w wodzie. Szybko więc utleniają się przy niskim napięciu i wytwarzają gaz wodorowy, który uwalniany jest przez rurę podłączoną do dna zbiornika.