Stabilność konstrukcji budowlanej wpływa na jakość i bezpieczeństwo całego obiektu. Już na etapie rozrysowania planu architektonicznego uwzględniane są parametry, materiały i szczegóły techniczne odpowiedzialne za wytrzymałość efektu końcowego. Niezależnie jednak od konceptu teoretycznego, należy wykonywać specjalistyczne badania potwierdzające stan techniczny budynku, w tym jakości połączeń konstrukcji spawanych.
Za pomocą badań NTD możemy uzyskać szczegółowe dane o parametrach fizycznych obiektu, nie wpływając przy tym na jego obecny stan. Badania nieniszczące obejmują wiele różnych technik i metod. Wybór tych odpowiednich zależy od charakterystyki danej zabudowy. Znaczenie mają tu przede wszystkim zastosowane materiały podstawowe, wymiary złącz spawanych oraz ich umiejscowienie w całej konstrukcji. Więcej informacji na temat badań nieniszczących NTD dostępnych jest pod adresem internetowym http://ndtgorka.com.pl. Przeprowadzenie odpowiednich rewizji i regularnych kontroli pozwala na szybkie wykrycie potencjalnych uszkodzeń, a tym samym umożliwia ich eliminację.
Badania radiograficzne (RT) wykorzystują aparaty rentgenowskie oraz defektoskopy izotopowe, dzięki którym możliwe jest określenie stanu odlewów oraz połączeń spawanych w niedostępnych miejscach, takich jak fundamenty, czy wnętrza ścian nośnych. Pozwalają one na dokładne sprawdzenie ukrytych konstrukcji pod kątem pęknięć oraz innych wad spoiwa. Podobne zastosowanie mają badania ultradźwiękowe (UT), które opierają się o analizę fal akustycznych rozprowadzanych na obszarze budynku. Wykorzystywane w tym badaniu defektoskopy sprawdzają się doskonale w kontrolowaniu rozwarstwień i nieszczelności wyjątkowo grubych materiałów. Badania magnetyczno-proszkowe (MT) wykorzystują zjawisko rozproszenia pola magnetycznego, dzięki czemu łatwo można zlokalizować wszelkie niedoskonałości konstrukcji metalowych. W ich przebiegu stosowane są specjalistyczne aerozole o wysokiej czułości i dokładności.