Usługi krawieckie jakiś czas temu wróciły do łask po latach zapomnienia. Wiele kobiet zdało sobie bowiem sprawę z tego, że popularne sieciowe sklepy odzieżowe oferują wyłącznie ubrania produkowane seryjnie, a na dodatek z niezbyt dobrych jakościowo materiałów i za wygórowaną cenę. Założenie profesjonalnego zakładu krawieckiego jest zatem obecnie całkiem dobrym pomysłem na biznes. Wymaga jednak spełniania kilku istotnych formalności oraz zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt i akcesoria.
Decydując się na otwarcie zakładu krawieckiego, w pierwszej kolejności należy poważnie zastanowić się nad zakresem oferty. Może ona bowiem obejmować wyłącznie drobne przeróbki ubrań (spodni, sukienek, garniturów itp.), ale może też zostać wzbogacona o większe zlecenia – np. szycie na miarę czy sprowadzanie tkanin z zagranicy. Od tego w dużej mierze będzie zależała powierzchnia lokalu.
Drugą niezbędną czynnością jest założenie działalności gospodarczej, chyba że postawimy na działalność nierejestrowaną, czyli niewymagającą posiadania własnej firmy. Realizowanie usług powinno się jednak wówczas odbywać w zaciszu własnego domu. Ogromnie ważne jest też zainwestowanie w odpowiedni sprzęt krawiecki. W tej roli doskonale sprawdzą się zwłaszcza profesjonalne maszyny do szycia przemysłowe, charakteryzujące się ponadprzeciętną funkcjonalnością i prędkością działania.
Oprócz tego nie obejdzie się bez zakupu akcesoriów w postaci nici, igieł, zamków, szpilek, wykrojów, nożyczek, prowadnic, liniałów, centymetrów, prujek, naparstków, kred i pisaków, guzików czy napownic. Pozostałe czynności to m.in.: zatrudnienie personelu, ustalenie cen za usługi i wdrożenie działań marketingowych w celu przyciągnięcia klientów.