Co obejmuje koszt wynajmu biura?

Co obejmuje koszt wynajmu biura?
multitematyczny
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby prowadzące własną firmę często decydują się na wynajęcie biura w mniej lub bardziej nowoczesnym biurowcu. W zależności od miasta oraz lokalizacji cena za metr kwadratowy takiej powierzchni użytkowej wynosi od około 22 zł do nawet 110 zł netto. Pod tym względem najtaniej jest w Łodzi, Poznaniu oraz Lublinie, najdrożej zaś w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Na szczególną uwagę zasługują jednak biura do wynajęcia w Gliwicach, ponieważ koszt ich wynajmu jest stosunkowo niewielki – zwłaszcza w zestawieniu z jakością pomieszczeń. 

Czynsz to tylko jeden ze składników

Podstawowym elementem składowym kosztu wynajmu biura jest oczywiście czynsz. Jego wysokość jest uzależniona od kilku istotnych czynników, do których zaliczamy: lokalizację obiektu (im bliżej centrum miasta, tym drożej), infrastrukturę oraz otoczenie (cena wzrasta wraz z liczbą lokali gastronomicznych i usługowych, terenów zielonych, placówek edukacyjnych czy parkingów) i komunikację (dostępność linii tramwajowych i autobusowych, bliskość do stacji metra i tras szybkiego ruchu itp.). Oprócz czynszu, kwota wynajmu obejmuje również szereg innych komponentów, w tym:

– opłatę eksploatacyjną wynikająca z konieczności utrzymania budynku pod względem porządkowym i technicznym (ok. 20%)

– koszt powierzchni wspólnych – zarówno całego obiektu, jak i konkretnego piętra (ok. 20%) 

– zużycie mediów – prądu, internetu, wody, a także klimatyzacji  (ok. 15 %)

Jak zatem widzimy, czynsz to jedynie część miesięcznych wydatków. Jeśli więc np. na początku płacimy 50 zł za metr kwadratowy, to po uwzględnieniu dodatkowych kosztów ostateczna kwota może urosnąć nawet do 100 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o naturalne peruki?
Jak dbać o naturalne peruki?
Peruki z naturalnych włosów charakteryzują się większą wytrzymałością niż te wykonane z materiałów syntetycznych. Jednak aby peruka taka wyglądała pięknie […]
Ostatnie wpisy