W jakich sytuacjach stosuje się ogranicznik przepięć?

W jakich sytuacjach stosuje się ogranicznik przepięć?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Wyładowania atmosferyczne, które pojawiają się podczas burzy mogą wywołać wiele poważnych awarii. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń elektrycznych, które na skutek przepięcia mogą ulec poważnemu uszkodzeniu. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć instalację elektryczną w budynku. Jednym z takich sposobów są ograniczniki przepięć.

Jak zadbać o bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych?

Ograniczniki są elementem instalacji przeciwprzepięciowej. Są one zbudowane na bazie iskierników lub warystorów. Właściwy dobór tego niewielkiego elementu ma ogromne znacznie. W przypadku zasilania budynków mieszkalnych stosuje się trójstopniowy system ochrony przed przepięciami. W tym celu stosuje się ograniczniki typu 1,2, lub 3. Muszą być one zgodne z obowiązującymi powszechnie normami. Ogranicznik typu 1 nazywany jest powszechnie odgromnikiem. Jego zadaniem jest ochrona całej instalacji przed wysokim napięciem wywołanym uderzeniem pioruna. Z kolei ogranicznik typu 2 to tzw. prosto ochronnik. Ogranicza on przepięcia do wartości 1-1,5 kV, a jego skuteczność jest zdecydowanie mniejsza. Poszukując tego rodzaju elementów ochrony przed zbyt dużym napięciem warto zapoznać się z ofertą na stronie internetowej https://jeanmueller.pl/ograniczniki-przepiec/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ocieplenie poddasza – jakie ma zalety?
Ocieplenie poddasza – jakie ma zalety?
Izolacja poddasza jest ważną częścią efektywności energetycznej każdego domu. Pomaga utrzymać dom w chłodzie latem i cieplej zimą. Kiedy instalujesz […]
Ostatnie wpisy