Spedycja międzynarodowa – z jakimi działaniami jest związana?

Spedycja międzynarodowa – z jakimi działaniami jest związana?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spedycja to najogólniej mówiąc działalność, polegająca na organizowaniu i planowaniu przewozu towarów. Składa się jednak na nią duża ilość czynników, regulowanych przez istotne przepisy i rozporządzenia prawne. Zakres działania spedycji jest ściśle związany z konwencją CMR, która stanowi jeden z głównych dokumentów dotyczących transportu międzynarodowego. Co trzeba wiedzieć o spedycji i co to jest CMR?

Działalność spedycyjna, a CMR

Najważniejszym założeniem wspomnianej konwencji jest właściwa ochrona spedytorów, pracowników transportu oraz klientów, przed wszelkimi nieuczciwymi praktykami i oszustwami. Umożliwia ona łatwe uniknięcie problemów powstałych przy transporcie, a także dopełnienia terminowości. Podstawą konwencji jest list przewozowy CMR, w którym według przepisów muszą znajdować się wszystkie wymagane dane przewoźnika, odbiorcy oraz szczegółowe informację o zawartości ładunku. Co ważne musi on występować w trzech identycznych egzemplarzach. Nadawca, odbiorca oraz przewoźnik otrzymują po jednym z nich. Wszystkie dane w nim umieszczone ściśle wiążą się z realizacją zlecenia, dlatego w razie niezgodności, list jest pierwszym dokumentem do którego należy się odnieść. W ten sposób zabezpiecza interesy każdej ze stron, w tym firm realizujących usługi spedycyjne, co prawda nie bezpośrednio, ale jego szczegółowe i rzetelne sporządzenie, zgodne z zapisami konwencji, gwarantuje że zadania spedycyjne pozostaną bezpieczne poza umową przewozu. Przepisy CMR stosowane są tylko i wyłącznie w przypadku transportu wykonywanego za konkretną opłatą i w zakresie międzynarodowym. Warto o tym pamiętać, a chcąc realizować zagraniczny transport towarów, bliżej zapoznać się z zapisami CMR.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wydanie własnej książki – czy wydruk małego nakładu jest możliwy?
Wydanie własnej książki – czy wydruk małego nakładu jest możliwy?
Wiele osób marzy o tym, by móc wydać własną książkę prozatorską lub poetycką, jednak obawia się związanych z tym dużych […]
Ostatnie wpisy