Przyczyny częstego podrażnienia oczu

Przyczyny częstego podrażnienia oczu
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nasze oczy codziennie wystawiane są na ogromną próbę, muszą znosić duże zanieczyszczenie powietrza, światło niebieskie, ciągłe pocieranie, podwijanie się rzęs, wpadające drobinki kurzy, czy piasku. Wszystkie te czynniki mogą uszkadzać aparat wzroku i prowadzą do wielu schorzeń. Najczęstszymi przyczynami podrażnień są alergie, zapalenie brzegów powiek, jęczmień, pierwotna jaskra, drażniące substancje chemiczne i zapalenie błony naczyniowej przedniej części gałki ocznej. Jednym z bardzo bagatelizowanych czynników jest również łzawienie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że taki stan rzeczy spowodowany jest na skutek zaczopowania miejsca ujścia łez ropą, bakteriami, grzybami. W tym przypadku okulista zapewne zaleci udrażnianie kanałów łzowych u dorosłych, u dzieci natomiast sytuacja ta może się unormować wraz z wiekiem, pod wpływem masaży lub antybiotyku, aczkolwiek nie wyklucza się zabiegu.

Jak dbać o oczy?

Aby odpowiednio zadbać o wzrok musimy zacząć od diety. Powinniśmy spożywać pokarmy o dużej zawartości luteiny i zeaksantyny, bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Nie możemy wystawiać oczu na bezpośrednie działanie promieni UV, dlatego warto zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne, do korekcyjnych zalecane są soczewki redukujące działanie światła niebieskiego. Musimy pamiętać o regularnym wykonywaniu kontroli okulistycznych. Jest badanie, które możemy co jakiś zrobić sami, to test Amslera wykluczający zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Nie pozwoli nam to uniknąć wizyty u specjalisty, a jedynie zwróci uwagę na ewentualne nieprawidłowości i konieczność przyspieszonego kontaktu z lekarzem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie programy przydadzą się przy wykonywaniu pracy prosto z domu?
Jakie programy przydadzą się przy wykonywaniu pracy prosto z domu?
Do niedawna praca z domu kojarzyła się głównie z freelancerami, takimi jak copywriterzy, graficy, programiści, czy architekci. Obecnie coraz więcej […]
Ostatnie wpisy