
Pierścienie gumowe – oringi w przemyśle motoryzacyjnym – gdzie i dlaczego?
Pierścień gumowy jest elastycznym, sprężystym i giętkim materiałem, z którego można wykonać wiele różnych produktów. Pierścienie gumowe są używane w wielu branżach i zastosowaniach. W przemyśle motoryzacyjnym pierścienie gumowe są używane do uszczelniania części w maszynach wszelkiego rodzaju.
Uszczelnienie pierwszej klasy
Zastosowanie pierścieni gumowych wzrosło z czasem ze względu na ich elastyczność i cechy wytrzymałościowe, co czyni je idealnymi do uszczelniania elementów i układów, w których występuje ciągły ruch, takich jak w silnikach i skrzyniach biegów.
Istnieją dwa główne rodzaje pierścieni gumowych:
- Pierwszy typ wykonany jest z kauczuku naturalnego o strukturze usieciowanej.
- Drugi typ jest wykonany z gumy syntetycznej o strukturze zwulkanizowanej.
Oba typy mają zalety i wady. Kauczuk naturalny ma dobre właściwości mechaniczne i może być stosowany do uszczelniania w wysokiej temperaturze; kauczuk syntetyczny https://hupex.pl/wyroby-techniczne-gumowe-i-silikonowe/pierscienie-gumowe/oringi/ ma doskonałą odporność na olej, chemikalia i ozon. Jednak w wysokich temperaturach może nie być tak trwały, jak kauczuk naturalny.
Naprawdę bogata lista zastosowań
Pierścienie gumowe są głównie używane do uszczelniania w silnikach, skrzyniach biegów, pompach wspomagania kierownicy i innych częściach samochodów i ciężarówek. Najczęstszym zastosowaniem jest uszczelnianie obwodów hydraulicznych, takich jak układy hamulcowe.
Uszczelniają również płyn przekładniowy przed wyciekiem ze złączy między rurami lub wężami, czyniąc je szczelnymi w niskich temperaturach, jednocześnie umożliwiając przepływ płynu podczas pracy w wysokich temperaturach lub pod ciśnieniem.